İstanbul seçimi özel yayını bitti, kabak gazeteci İsmail Küçükkaya’nın başına patladı

Seçim Özel Yayını. Foto: Gazete Duvar

Son Güncelleme Tarihi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine kısa bir süre kala gerçekleşen, Seçim Özel Yayını’nın ardından çıkan video görüntüleri ile ilgili olarak gazeteci İsmail Küçükkaya’ya sert eleştiriler getirildi. Küçükkaya, her iki tarafla da yayın öncesi görüştüğü açıklamasını yaptı. Eleştirilerden otel yönetimi de nasibini aldı. Kişisel Verilerin Korunması gündeme geldi.

YSK’nın tartışmalı kararının ardından, İstanbullular, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) seçimi için 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek. Seçime kısa bir süre kala, belediye başkanlığı için yarışan iki aday, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, bir araya geldi ve ekranlar aracılığıyla halk önünde karşılıklı iletişim kurdu. Programın yoğun bir ilgi ile takip edilmesinin bir nedeni de 17 yıl sonra bir ilkin gerçekleşmiş olmasıydı. Program sonrası izleyiciler nezdindeki tepkiler farklıydı, kimi televizyon programını heyecansız bulmuş, kimi de demokrasi açısından bir kazanım olduğunu söylemişti, izleyicilerin bir kısmı da programın galibinin kendi adayı olduğunu ilan etmişti.

İzleyicilerin çoğunda, en azından bir araya gelinip konuşulmuş olmasının yarattığı olumlu hava, The Marmara Oteli’nin güvenlik kameralarından alınan bir takım görüntülerin gündeme gelmesi ile dağıldı. İddiaya göre, programın sunucusu İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu ile bir ön görüşme yapmıştı. Binali Yıldırım ile görüşmediği iddia edilerek adil davranmadığı suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı.

T24’ten Füsun Sarp Nebil, 20 Haziran 2019 tarihli yazısında, kişisel verilerin korunması kanunu ile ilgili olarak Avukat Gökhan Ahi’nin görüşlerine yer vermiş. Hukuki görüş şöyle:

“SUÇ SORUŞTURMASI YA DA HÂKİM KARARI YOKSA GÖRÜNTÜLER YAYIMLANAMAZ”

“Otellerde, iş merkezlerinde veya apartmanlarda güvenlik kamerası konulabilir, hatta kameralardan elde edilen kayıtlar saklanabilir, görevlisi tarafından incelenebilir. Ancak ne olursa olsun, bu kayıtlar herhangi bir suç soruşturması olmadıkça ve yetkili hâkim kararı olmadıkça, polis de dahil hiçbir kişiye ve kuruma verilemez. Anayasa’nın 20. maddesi özel hayatın ve kişisel verilerin gizliliğini teminat altına alan bir maddedir.

“VERİ SORUMLUSU SIFATIYLA OTEL YÖNETİMİ SORUMLUDUR”

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre tüm veriler hukuka uygun işlense dahi, bu verilerin içeriye ve dışarıya karşı etkin bir şekilde korunması gereklidir. Dolayısıyla, bu kamera görüntüleri ister bir güvenlik görevlisi tarafından sızdırılsın, ister otel yönetimi kendi isteğiyle versin, isterse de bir hacker tarafında sisteme sızılarak alınsın, otel yönetimi Veri Sorumlusu sıfatıyla doğrudan sorumludur.“

T24’ün haberinden öğrendiğimize göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programında konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.

“OTEL YÖNETİCİLERİ TOPLUMA HESAP VERMELİ”

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “O otele gidenlerin görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? Tam bir komedi. O otelin yöneticilerinin topluma hesap vermesi lazım. Siz zaten görüşeceğinizi bildirdiniz.”

İmamoğlu ile Yıldırım ortak yayınına dair görüşlerini de belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekrem Bey’in sinirlerini bozmaya yönelik olarak sık sık çok kaba ifadeler kullanıldı. Ekrem Bey, bunların hepsine alıştı. Bu tür kışkırtıcı söylemleri yok sayıyor. Güzel, herkesi kucaklayan bir dil tutturdu. Ekrem Bey, söylemleriyle bütün insanlara dokundu.”

“PARTİLERİN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA HER İKİ TARAFLA DA GÖRÜŞTÜM”

Gazete Duvar’ın haberinden öğrendiğimize göre, Fox Ana Haber’e konuk olan gazeteci İsmail Küçükkaya kendisine yöneltilen eleştirileri şöyle yanıtladı:

“Yayından önce, partilerin isteği doğrultusunda her iki tarafla format, süre ve soru sayısı hakkında görüştüm. Binali Yıldırım’ın danışmanı ile uzun uzun görüştüm bir otelde, hatta yemek yedik.”