“Çeşme’yi biz tur operatörlerine bağlamak istemedik”

Çeşme, Alaçatı. Ege'nin Altın Rotaları: Henüz Keşfetmedikleriniz İçin 6 Öneri!
Çeşme / Alaçatı

Last Updated on 1 Temmuz 2019 by Turizm Günlüğü

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir’den 2019 sezonu için açıklamalar…  

Türkiye’nin gözde tatil merkezlerinden İzmir’in Çeşme ilçesindeki turizmciler, 2019’a umutlu başladı. Dokuz günlük Ramazan Bayramı bereketli geldi, esnafın yüzü güldü. İlçedeki yoğunluk İstanbul seçimlerinin ardından devam etti.

DÖVİZİN AŞIRI YÜKSELMESİYLE…

Milliyet’ten Tansu Baburhan’ın haberine göre; 2018 yılına oranla 2019’un daha iyi geldiğini belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı (ÇEŞTOB) Yakup Demir, “Türk lirasının değer kaybetmesini, dövizin aşırı yükselmesini turizm stabil hale getirdi. 6 aylık değerlendirme yapınca, Türkiye genelinde geçen yıla göre yüzde 14 öndeyiz. Çeşme olarak yüzde 20 kesinleşmiş rezervasyonlara da bakınca, artış söz konusu. Yani, biz bu yılın sonunda eğer bir olumsuzluk olmazsa yüzde 20’nin üstünde enflasyonu da koruyucu şekilde ileriye gitmiş oluruz” dedi. Dövizin aşırı yükselmesiyle iç turizmin hareketlendiğini kaydeden Demir, şöyle devam etti:

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı (ÇEŞTOB) Yakup Demir

2020’DE YÜZDE 50

Özellikle 5 yıldızlı otellerdeki doluluk oranının yüzde 40’ını yabancılar oluşturuyor. Bu Türkiye’nin fiyatlarının diğer rakip ülkelere göre yüzde 40 daha aşağıda olmasından kaynaklanıyor. Fiyat düştüğü için bu doluluk artıyor. Çeşme’yi biz tur operatörlerine bağlamak istemedik. İnsanlar bizi kendi tercih etsin istedik. Ve öyle de oldu. Şu anda yüzde 70 oranında doluluk var. Çeşme hedefini yakaladı. 2020’de ilçemize gelenlerin yüzde 50’sinin yabancı turistler olacağı kanaatindeyiz” ifadesini kullandı.

Çeşme’yi artık tüm dünyanın tanıdığını belirten Demir, en çok Orta Avrupa, Güney Kore, İran, Çin, Malezya ve Almanya’nın tercih ettiğini sözlerine ekledi.