Ibiza’yı geride bıraktı… Instagram’ın şampiyonu Antalya

Dünya turizm yarışı sanal ortamda paylaşımlarla, etiketlerle, konum bilgileriyle yapılıyor. Buna göre Instagram’da en çok fotoğraf paylaşımı yapılan şehir Antalya oldu. Antalya’yı Ibiza takip etti.

Antalya turizmi, her yıl kendi rekorunu yine kendisi kırıyor. Özellikle turizm sektörünün 2015 sonunda başlayan ve iki yıl kayıplarla geçirdiği dönem ardından yeniden yaralarını saran Antalya, dünya çapında takip ediliyor.

Antalya, sosyal medya hesaplarında da paylaşımların zirvesinde… Bölgeyi “etiketleyerek” yani gittiği yerde konumunu ve çektiği fotoğrafın Antalya’dan olduğunu gösteren paylaşım sayısı ünlü turizm destinasyonlarını bile geride bırakıyor.

ROTAYI DA BELİRLİYOR

Yapılan pek çok araştırma, tatil yeri seçmek için yeni trendin Instagram paylaşımları olduğunu gösteriyor. Sosyal medya üzerinden paylaşılan tatil fotoğrafları, yeni nesil tatil planında öne çıkıyor. Buna göre tatilci, hem gideceği yeri Instagram’da yapılan paylaşımlara bakarak seçerken, hem de o bölgede neler yapması gerektiğini yine bu kanal üzerinden araştırıyor.

Bu sayede ise Türkiye ve dünya üzerinde herhangi bir yer, bir anda çok popüler hale gelebiliyor.

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan, Türkiye’nin deniz tatili rotalarında, en çok fotoğraf paylaşılan bölgeleri ele aldı.

1 MİLYON FARK VAR

Dünyanın ünlü tatil destinasyonları arasında Antalya, Instagram’da 20 milyonun üzerinde paylaşımda gösteriliyor.

Bu paylaşımların çok büyük bir kısmı, şehrin tarihi, doğal ve kültürel turizmine ilişkin görüntüleri içeriyor. Antalya’nın dünyadaki en yakın takipçilerinden biri Ibiza. Ibiza ile ilgili paylaşım sayısı ise 15 milyon.

Bu paylaşımlar elbette Antalya’nın sadece turizm verilerini ortaya koymuyor, yanı sıra şehrin dünya çapında bir marka haline geldiğinin de önemli göstergesi. Yabancıların son aylarda şehirden yaptıkları fotoğraf paylaşımlarındaki artış, Antalya turizminin; yılın ilk 6 ayında yaptığı atağı da ortaya koyuyor.

BODRUM TAKİPTE

Turizmin bir diğer cazibe merkezi Bodrum da dünya devleriyle yarışıyor. İlçenin Instagram paylaşım oranı 9 milyona yaklaşıyor. Bu sayı, 2019’da Bodrum’un yine gözde bir tatil merkezi olduğunu tüm dünya ile paylaşıyor!

Paylaşımlarda Antalya’nın önemli merkezlerinden Alanya 4.2 milyon gönderiyle üst sıralarda yer alıyor. Ardından 3.1 milyon gönderi ile Marmaris, 3 milyon gönderi ile Çeşme, 2 milyon gönderi Alaçatı, 1.9 milyon gönderi ile Fethiye geliyor. Kaş’tan (Kaputaş) 1.8 milyon gönderi paylaşılırken, Ayvalık’tan 1.1 milyon, Kuşadası’ndan 836 bin gönderi yapıldı.

REKOR PAYLAŞIMLAR

Dünyanın ünlü tatil merkezlerinden Ibiza Instagram üzerinden 15 milyon gönderide etiketlenmiş durumda. Fransız Rivierası yani Cote d’Azur olarak adlandırılan bölgede Nice, Cannes, Monaco, Marsilya gibi merkezleri içeren paylaşımlar toplamda 6 milyonu geçiyor. Mykonos 3.9 milyon gönderiyle paylaşılıyor. Amalfi 3.2 milyon gönderi, Capri 2.5 milyon gönderi, Dubrovnik 2.1 milyon gönderi, Kotor 700 bin gönderi ile takip ediyor.