Otobüs firmalarından 3. Köprü bahanesi…

Birçok otobüs firması yol ve yakıt ücretlerinden tasarruf etmek için az yolcu kaldığında otobüsleri birleştiriyor. Yolculara ise araçta arıza olduğu söyleniyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş zorunluluğu ve otoyol ücretlerini bahane eden bazı otobüs firmaları bir uygulama başlattı.

YAKITTAN TASARRUF İÇİN

Çok sayıda şehirlerarası otobüs firması yol ve yakıt ücretinden tasarruf etmek için içinde az yolcu olan otobüsleri tek araçta topluyor.

Milliyet gazetesinden Aylin Rana Aydın’ın haberine göre, özellikle İstanbul’a dönüşlerde Dudullu’da inen yolcuların ardından Esenler’e ve Alibeyköy’e gidecek yolcuların sayısının az kalması sebebiyle bu uygulamanın yapıldığı gözlemleniyor.

“KLİMADA ARIZA VAR”

Uygulamanın nedeni olarak ise yolculara genellikle otobüste ya da klimada bir arıza meydana geldiği söyleniyor.

Pek çok otobüs firmasının yaptığı bu uygulama, farklı şehirlerde de yapılmasına rağmen İstanbul’a dönüşlerde daha sık görülüyor.

YOLCULAR UZUN SÜRE OTOBÜS BEKLİYOR

“Araçta arıza var” ya da “klima bozuk” gibi farklı nedenler söylenerek bekletilen yolcular, tek bir otobüste toplanıp son durağa götürülüyor. Gelecek araç için bazen uzun süre bekleyen yolcular gelen araçta yer kalmazsa farklı bir otobüs gelmesi için bir süre daha bekletiliyor.

Bazı firmaların yolcuları ayakta bile seyahat ettirdiği belirtiliyor. Üstelik firma yetkilileri tam olarak ne kadar süre bekleyeceğinize dair kesin bir bilgi de vermiyor.