Thomas Cook hisselerine %60’lık Neşet Koçkar etkisi

İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un hisseleri, turizm yatırımcısı Neşet Koçkar’ın hisse alımı haberi ile 3 haftanın en yükseğine çıktı.

Thomas Cook Group Plc hisseleri, Türk şirketinden gelen yatırımın ardından iki günde yüzde 60 değer kazandı.

ÜÇ HAFTANIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI

Borç yükü altındaki İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un Çinli Fosun Group’tan gelen kurtarma planı ile yoğun bir şekilde seyrelmesi beklenen hisseleri, yatırımcıların turizm yatırımcısı Neşet Koçkar’ın yüzde 6.7’lik hisse alımı haberini hazmetmeleri ile birlikte üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

FOSUN ANLAŞMASI BU DEĞERİ TAMAMEN ORTADAN KALDIRILABİLİR 

Shore Capital analisti Greg Johnsona’nın görüşlerine yer veren Bloomberg HT’nin haberine göre; fiyat artışı hissedarların mevcut hisse senedinin halen bir miktar değer taşıdığını düşündüğünü gösteriyor, ancak Fosun anlaşması bu değeri tamamen ortadan kaldırabilir.

Londra merkezli Thomas Cook’un hisse senetleri, Fosun’un Temmuz ortasında 750 milyon sterlinlik (909 milyon dolar) finansman projesinde yer almak için görüşmelerde bulunduğunu duyurmasına rağmen düşüyordu. Bu işlem, Çinli yatırımcıya hisse için tahvil takası ve yeni hisseler yaratma yoluyla şirketin kontrolünü alma olanağı sağlayacak.

Johnson, “Anex Tour’un kurucusu Koçkar tarafından gerçekleştirilen bu satın almanın geçici bir yatırım mı yoksa şirketin kurtuluşunda yer alma mı olduğunu zaman gösterecek” dedi.

160 dolarla Rusya’ya gitti… Dünya devine ortak oldu