Salda ihalesini niye saklıyorsunuz?

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü, Burdur/Yeşilova (Foto Kaynak: saldagolu.com)

Çiğdem Toker, “Salda ihalesini niye saklıyorsunuz?” başlıklı bugün ki yazısında; Salda Gölü için yapılan gizli ihaleye ve ihaleye giren firmalara dikkat çekti.

Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in Salda Gölü ile ilgili kısmını yayınlıyoruz:

Biri size “Şuraya tek çivi çakılmayacak” dediğinde, o alanın korunmasını anlarsınız değil mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koruma anlayışı biraz farklı. O dünya harikası benzersiz Salda Gölü’nü Millet Bahçesi yaparak koruyacaklarını söylüyor.

Donatılar ahşap olacakmış kıyıdan uzak olacakmış.
Asil önemlisi vatandaşın tuvalet duş mescit ihtiyaçlarını giderecekmiş.
Kuşkusuz duş, tuvalet ve mescit yıllardır Salda’nın en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyordu…

31 Temmuz’da halktan saklı bir de ihale yaptılar. Habercileri kapıdan çevirdiler. Hayır, şu meşhur 21/b maddesine göre kimselere ilan etme mecburiyetinin olmadığı yöntemi seçseler yine bir derece. AA’ya bakarsanız Salda Millet Bahçesi ihalesi Kamu İhale Kanunu’nun açık ihale usulüne göre yapıldı.

Açık usul bir ihaleyi (üstelik adında Millet olan) millete niye kapattınız?

Sayın Bakan, bilinmesini istemediğiniz şeyler mi var?

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü’nün neden yangından mal kaçırırcasına apar topar ihale edildiği sorusuna yanıt alamadı.

Karaca, Bakan Kurum’un 300 metre içeride yapılacağını söylemesine karşın Salda Millet Bahçesi’nin kıyaya çok yakın bir çizgide yapılacağını vurguluyor.

24 milyona Salda’ya kim kıyacak?

Salda Millet Bahçesi ihalesi tuhaf bir telaşla yapıldı. Geçen çarşamba TOKİ’nin İstanbul şubesindeki 7 isteklinin katıldığını sonra AA açıkladı. Yaklaşık maliyet ile ihaleye verilen teklif ve indirim oranlarına ulaştık.

Kesin olmayan sonuçlara göre firmaların bir kısmı Ankara merkezli firmalar. Melih Gökçek dönemi belediye ihalelerinin katılımcıları. Listedeki Enam İnşaat,TOKİ’nin birkaç ay önce Trabzon’daki eski Avni Aker Stadı yerine yapılacak Ortahisar Millet Bahçesi ihalesini de Aslanlar İnşaat ile birlikte kazanmıştı. 21 milyon 956 bin TL teklifin iki ihalede de aynı olması enteresan. (Eğer isim benzerliği yoksa Enam’ın sahibi MKE Ankaragücü’nün yakın zamana kadar yöneticiliğini yapan Osman Kandaş.)