“Dijital para ile seyahat ödemesi çok uzak değil”

Türkiye’de, bitcoin ve diğer kripto paralarla alışveriş yapan 10.000 ila 12.000 arasında kullanıcı bulunuyor.

Last Updated on 6 Ağustos 2019 by Yaşar Çelik

Seyahat sektörü önümüzdeki 5 yıl içinde önemli gelişmelere ev sahipliği yapacak. Dijital para ile seyahate ısınma adımlarını atan yatırımcılar ödemelerin kripto para ile yapılacağı günlerin çok uzak olmadığını düşünüyorlar.

Dijital para birimlerinin kullanım alanları günden güne genişliyor. Seyahat sektörü de dijital para birimlerini alternatif ödeme yöntemi olarak kullanıldığı sektörler arasında yerini almaya başladı. 2013 yılından bu yana dünya genelindeki birçok şirket, başta bitcoin olmak üzere şifrelenmiş para (kripto) paraları bir ödeme yöntemi olarak kullanıyor; uçak bileti, otel ve araç kiralama hizmetleri veriyor.

Her üç kişiden biri, dijital para birimlerinin yatırımın geleceği olduğunu düşünüyor. webookin.com’un pazar araştırması sonucu ulaştığı verilere göre Türkiye’de, bitcoin ve diğer kripto paralarla alışveriş yapan 10.000 ila 12.000 arasında kullanıcı bulunuyor.

Online seyahat platformu webookin.com

Seyahatin yönünü değiştirecek olan platform: Webookin.com

Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının sayısındaki artış, yeni girişimlerin doğmasına fırsat tanıyor.  Online seyahat platformu webookin.com’u kuran İzmirli girişimci Dorukcan Keskin ve üç kişilik ekibi,  2020 yılında uçak bileti alırken kripto para ile ödeme alabilmeyi hedefliyor. Girişim ilk olarak İzmirli bir işadamından 250.000 TL tutarındaki Tohum Yatırım’ı alarak çalışmalarına hız kazandırdı.

Dijital ödeme işlemlerinde yüzde 200 artış beklentisi

Türkiye’nin potansiyeline inandıklarını belirten Dorukcan Keskin, “Öncelikli hedefimiz sayıları 10 bini aşan Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına ulaşmak. Bu yatırımı Türkiye’de yapmamızın sebebi, kripto paralarla ödeme trendinin önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl yaklaşık yüzde 200 oranında artacağına dair edindiğimiz araştırma verileri. Sektör çok hızlı büyüyor ve pazara Türkiye’de giren ilk online seyahat acentelerinden biri olmak istiyoruz. Aldığımız tohum yatırımın da gücüyle 2020 sonuna doğru ise araç kiralama ve otel rezervasyonları işlemleri için de hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı.