İlker Aycı’dan Boeing 737 MAX açıklaması

THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı

Boeing krizi dolayısıyla 24 uçak eksik uçtuklarını belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, iç pazarda sadece yüzde 8 kapasite kıstıklarını, buna karşın yüzde 30 kapasite kısan oyuncu olduğunu ifade ederek, “Biz elimizi taşın altına koyarız” dedi.

Türk Hava Yolları (THY), 15 saat 15 dakikalık Meksika seferiyle “en uzun uçuşuna” imza atarken, başta Güney Amerika ile Asya bölgesi gibi iki uç coğrafya olmak üzere tüm dünyada hızlı büyüme arzusunu açıkça ortaya koydu.

En uzun sefere katılanlar arasında bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, uçakta, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette şirketin hedefleri, yeni dönem beklentileri ve pazardaki rekabet hakkında konuştu.

SIRADA “LAS VEGAS” VAR

Güney Amerika’nın zor bir pazar olduğunu ancak uzun zamandır radarlarında olduğunu belirterek söze başlayan Aycı, “Hedefimiz haftada 1.800, yılda 100 bin yolcu taşımak. Sadece Mexico City ve Cancun’la kalmayıp gelişmelere göre Cabo San Lucas’ı da uçuş noktalarımıza ekleyebiliriz. Meksika’da da şu anda haftada 3 seferle başlamamız iyi bir başlangıç olacak. Pazarın büyüme potansiyelini görürsek bunu 4-5 frekansa çıkarabiliriz” dedi.

Milliyet’ten Şükrü Andaç’ın haberine göre Aycı, Kuzey Amerika’da da yeni pazarları araştırdıklarını anlatırken, Seattle, Orlando ve Las Vegas’ı çalıştıklarını, Kuzey Amerika’da da büyümeye devam edeceklerini ifade etti.

BOEING ETKİSİ

24 adet Boeing 737 Max uçaklarının yerde olduğunu hatırlatan Aycı şöyle devam etti:

Yüzde 8-9 kapasite kesmek durumunda kaldık. Bu kesintinin yüzde 40’ı iç hat, yüzde 60’ı dış hatlardan oldu. Uçakların 12’si İstanbul’da 12’si Seattle’da fabrikada duruyor. 24 uçak eksik uçuyoruz. Boeing bize bu uçakları veremedi. Bu bir dünya krizidir. Ne zaman çözüleceği de belli değil. Bize verdikleri tarih Ekim. Ancak biz planlarımızı bunu yok sayarak yapıyoruz. Bir daha hiçbir şekilde bunu yaşamak istemiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesi konusunda Boeing’in adım atması gerekiyor.”

Aycı tüm bu yaşananlara karşılık Sun Express üzerinden yarım milyon, THY üzerinden de 1 milyon yolcuyla bu yıl turizm merkezlerine 1.5 milyon ilave yolcu taşıdıklarını söyledi.

ÇIPLAK FİYAT YANILGISI

İlker Aycı, eksik 24 uçak ve piyasa koşullarının işlere etkisi noktasında şöyle konuştu:

“Biz yüzde 7-8 kapasite keserken iç hatlarda bizim dışımızdaki taşıyıcıların kestiği rakamlar THY’den çok çok fazla. İçeride 50 noktaya uçuyoruz. Bu şehirlerin bazılarında kendimizi göklerde yalnız hissediyoruz. Diğer arkadaşlarımızı da yanımızda görmek isteriz. Özellikle yüzde 25-30’un üzerinde kapasite kesenlere söylüyorum bunu.”

“Biz ne kadar risk alıyorsak, biz ne kadar yükü paylaşıyorsak gönlüm arzu eder ki onların da güçleri nispetinde bu yükü paylaşmaları” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, “İşin nimetlerini paylaşıp külfetlerinden kaçarak, sonra da ‘bakın bizim bilançomuz ne mükemmel, bakın onlar aşağı mı gidiyor, biz nasıl büyüdük’ diyerek kimseye rüzgar yapmasın. Günün sonunda bu ülkeye hizmet ediyoruz. Çıplak fiyatla uçanlar bizim verdiğimiz hizmetlerle uçtuğunda kimin fiyatı daha fazla geliyor. Bunları paylaşmaya da, tartışmaya da hazırım. Halep ordaysa, arşın burada… Elbette hiç kimsenin ticari kazancında gözümüz yok. Hepsi bizim arkadaşımız, kardeşimiz. Ama lütfen THY’nin üzerine yük atılmasın” ifadelerini kullandı.

TAKSİ SÜRESİ DÜŞTÜ: 18 DK

“İstanbul Havalimanı” taşınmasının önemine değinen THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Dünyada havalimanı taşıması yapıp batan şirketler var. Dünyaya örnek bir iş yaptık. 5-6 nisanda taşındık. 7 hafta sonra bayram operasyonuyla 2.5 milyon yolcuyu taşıdık. 4. Ayda Kurban Bayramında 2.5 milyon yolcuyu daha taşıdık. 2 bayramda 5 milyon yolcuyu getirdik, götürdük. Taksiyi 28 dakikadan 18 dakikaya indirdik. Her geçen gün verimlilik artıyor. Bir kış ve bir yaz geçirmeden İstanbul Havalimanı’nın Atatürk Havalimanı gibi kompakt ve verimli olması beklenemez” dedi.