İBB’nin kiraladığı her iki araçtan biri Platform Turizm’e ait!

Firmanın web sitesinde yer alan tanıtım videosunda da İBB'ye kiraladığı iş araçlarının tanıtımı referans olarak yer almakta.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB), AK Parti döneminde kiralanan ve ihtiyaç fazlası olduğu belirtilen yüzlerce Yenikapı’daki miting alanına çekiliyor. Evrensel gazetesinden Meltem Akyol‘un haberine göre, gazeteci ve yazar Murat Ağırel, İBB’nin kiraladığı her iki araçtan birinin Platform Turizm’e ait olduğunu söyledi.

İBB’de 2011-2018 yılları arasında 2 milyar 200 milyon liralık araç kiralandığını ifade eden Ağırel, Platform Turizm adlı şirketin bu yıllar arasında İBB’ye 1 milyar 352 milyon liralık araç kiralama işi yaptığını açıkladı. Ağırel, şunları söyledi:

PLATFORM TURİZM KİME AİT?

Platform Turizm denilen firma, Yeni Şafak gazetesinin ve TVNET’in sahibi olan Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy ile Mehmet Altunsoy ve Yılmaz Aytaş’a ait. Adem Altunsoy’un firması İBB ve İstanbul ilçe belediyeleri dahil olmak üzere toplam 1 milyar 642 milyon 146 bin liralık araç kiralama işi yapmış. Sadece İBB ile ise 1 milyar 352 milyon liralık iş yapmış. İBB’nin komple araç kiralama işi ise 2 milyar 200 milyon liralık. Bunun yüzde 50’sinden fazlasını Platform Turizm karşıladı. Yani her iki araçtan biri buradan kiralanmış. Bu da hayatın normal akışına aykırı, yani biz sormayacak mıyız bunu?”

İBB’nin “2017 yılı 363 hatlık personel taşıma hizmet alımı işi” ihalesini hatırlatan Ağırel, “Şöyle düşünün, personeli de bu adam taşıyor, özel araçları da bu adam veriyor, şoförlü araçları da bu veriyor. Bu ihalelerin süresi de 2011 yılı ile 31 Ocak 2019 tarihleri arasında. Bu bilgilerin kaynağı EKAP, yani Elektronik Kamu Alımları Platformu. Uzaklarda aramasınlar. Bilgilerin hepsi doğru” dedi.