Blogger çift İran’da tutuklandı

Avustralya’nın Perth şehrinden 2017 yılında ayrılarak seyahatlerine başlayan ve gittikleri her ülkede seyahatlerini kamerayla kaydeden blogger çift, Tahran’da siyasi mahkumların kaldığı Evin Hapishanesi’nde tutuluyor.

Avustralyalı çift Jolie King ve Mark Firkin, turizm için gittikleri İran’ın başkenti Tahran’da 10 hafta önce tutuklandı ve siyasi mahkumların kaldığı Evin Hapishanesi’nde tutuluyor.

Avustralya vatandaşlığı dışında İngiliz vatandaşlığı da olan Jolie King ve erkek arkadaşı Mark Firkin, 2017 yılında çıktıkları dünya seyahati maceralarını kaydedip blog’larında paylaşıyordu.

Çiftin İran’da tutuklanmış olması diplomatik gerekçeler dolayısıyla gizli tutulmaya çalışılmasına rağmen, dün gece Avustralya sosyal medyasında bloger’ların tutuklandığı haber bir anda yayıldı.

Çiftin aileleri yayınladıkları bildiride, “Mark ve Jolei’yi en yakın zamanda sağlıklı bir şekilde evlerinde görmeyi diliyoruz” yazdı.

Habertürk’ün haberine göre; Farsça yayın yapan Manoto TV’de editör olan Poura Zeraat, Twitter’daki paylaşımında bloger çiftin tutuklanma sebebinin İran’ın başkenti Tahran’a yakın alanlarda drone kullanarak çekim yapmaları olduğunu yazdı.

Çiftin Tahran’daki Jajrood çevresindeki askeri alanda kamp yaptığı öngörülüyor.