İşte Türkiye’nin gıda israfı tablosu

Last Updated on 16 Eylül 2019 by Turizm Günlüğü

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından açıklanan Türkiye’nin gıda israfı tablosuna göre serpme kahvaltılar, yıllık 100 milyar liralık israfa neden oluyor.

Dünyada 67 ülkenin yer aldığı ‘gıda kaybı ve israf’ başlığı altında yapılan çalışmada Türkiye 65. sırada yer alıyor. Yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapılan Türkiye’de bu miktar tam olarak 12 milyon tona denk geliyor.

Özellikle son dönemde giderek yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürü 100 milyar liralık gıdanın israf edilmesine sebep oluyor. Hürriyet’in haberine göre TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, kahvaltıda gelen zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta ekmek gibi gıdaların birçoğunun tüketilmediği için çöpe gittiğini ifade etti.

TURUNCU BAYRAK

Otel ve restoran işletmelerindeki gıda israfının önemli ölçüde azaltılması için hayata geçirilen Turuncu Bayrak projesi ile bu konuda 3 yıl içerisinde otellerdeki gıda israfını yüzde 30, 5 yıl içinde ise yüzde 70 azaltılması hedefleniyor.

Proje gıdaya saygılı, geri dönüşüm odaklı, çevre ve doğa dostu, hayvansever, işletme giderlerini azaltan, ülke ekonomisine katkı sağlayan otellere ekstra saygınlık katıyor.

Otel seçimlerinde yeni kriter: Turuncu Bayrak