Türkiye’de dört mevsim gidebileceğiniz 8 rota

Son dönemde “Önce Türkiye’yi Keşfet” kampanyası ile dikkatleri üzerine çeken tatil ve konaklama rehberi neredekal.com, yaz, kış demeden her daim güzel bir tatil yapabileceğiniz rotaları sizler için sıraladı.

İşte neredekal.com’un blog sayfasında Bengi Alkaya tarafından hazırlanan Türkiye’de dört mevsim gidebileceğiniz 8 destinasyon:

ABANT

Göl ve gölü çevreleyen muhteşem doğasıyla doğa tutkunlarının favorisi olmayı başaran durakta, 7 kilometrelik yürüyüş parkuru, manzaralı konaklama birimleri ve piknik alanları sayesinde kötü bir hafta sonu geçirmenize olanak yok. Bolu’nun en romantik yerlerinden biri olarak bilinse de bu keyifli rotanın arkadaş gruplarıyla da eğlenceli bir seyahat vadettiği kesin.

#TGilekeşfet önerisi: Haftanın rotası: Abant & Gölcük & Yedigöller

İZMİR

İzmir yaz ayları boyunca ziyaretçilerini Ege’nin o meşhur sahil kasabalarında ağırlasa da denizi, insanları, Kordon’u, Kemeraltı Çarşı’sı, Saat Kulesi, Tarihi Asansör’ü ve daha nice değeriyle gelenlere bol aktiviteli bir tatil imkanı sunuyor. Büyük şehir olmasının da etkisiyle kış aylarının en soğuk zamanlarında dahi cıvıl cıvıl olan şehir sokakları insanın içini ısıtmaya yetiyor. Zaten İzmir’i bir kere her haliyle gören, çok geçmeden bir İzmir aşığı olup çıkıyor.

KAPADOKYA

Yalnızca meşhur peri bacalarını görmek ve gün doğumunda süzülen balonları izlemek için bile kilometrelerce yol gelmeye değer olan bu bölge, turistik açıdan bunlarla da sınırlı kalmıyor. Çünkü meşhur mağara otellerinde şarabınızı yudumlamak, yer altı şehirlerini keşfetmek, vadi yürüyüşlerine çıkmak ve ATV safari turlarına katılmak gibi aktiviteler burada sizi bekleyen diğer maceralardan yalnızca birkaçı. Peki ne zaman mı gelmeli? Bize sorarsanız canınız ne zaman isterse.

#TGilekeşfet önerisi: Kapadokya’nın efsanesi Karakuş’un büyülü 5 restoranı

Kapadokya’nın en iyi 10 küçük ve butik oteli

Türkiye’nin gizemli peribacaları 3: UNESCO gerçekleri

DATÇA

İklim koşulları sayesinde de burada sezon çok uzun sürer. Hatta kalabalıktan uzak bir tatil yapmak isteyenler genellikle sezon sonlarına doğru gelir buraya. Bölgede yaşayanların iyi bildiği bir şey vardır ki o da Datça’nın kış aylarında her zamanki gibi güzelliğinden ödün vermediğidir. Çünkü tam da şubat ayında badem ağaçları çiçek açar. Son iki yıldır şubat ayında düzenlenen Badem Çiçeği Festivali ise Datça’ya kışın gitmek için yeni bir neden daha sunar.

AĞVA

İstanbulluların favori kaçış durağı olan Ağva, kış aylarında şehirden biraz olsun uzaklaşmak isteyen, baharda doğanın değişimine tanık olmayı arzulayan ve yazın ise tatile çıkma fırsatı bulamayanlara, yani kısacası çok geniş bir kesime hitap ediyor. Nehir kenarında kurulu şömineli, romantik otelleri, birbirinden güzel plajları ve mantar toplama rotaları ile hem dinlemek hem de keyifli aktiviteler yapmak için ideal olan durak, ne zaman gelirseniz gelin hep güzel, hep huzurlu.

ŞİRİNCE

İzmir-Selçuk’a bağlı bir Rum köyü olan Şirince de İzmirliler için şehirden kaçış rotası. Köy, özellikle bahar ve yaz aylarından yerli-yabancı pek çok ziyaretçinin akınına uğrasa da bünyesindeki değerleri yıllardır korumayı başarıyor. Kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler burayı daha çok kış aylarında ziyaret etmeyi tercih ediyor. Rum evleri, her köşe başında karşınıza çıkan meyve şarapçıları, restore edilmiş küçük konaklama birimleri ve tabi ki birbirinden sevimli dükkanları ile siz ne zaman isterseniz o sizi kucaklamaya hazır bekliyor.

ESKİŞEHİR

Sıradaki rotamız ise en çok bahar aylarında ziyaret edilen ama esasında 4 mevsimin eşsiz olduğu bir diğer durak, Eskişehir. Her şeyden önce burada yapılacak aktiviteler bir hayli fazla ve görmeden dönülmemesi gereken yerlerin listesi oldukça uzun. Bu sebeple önce hangi tarihlerde ziyaret edeceğinize göre kendiniz bir seyahat planı hazırlamanız gerekiyor. Biz işe şehrin meşhur lezzetlerini tadarak başlamanız, hava müsaitse Porsuk Çayı’nda bir bot gezisi yapmanız, Odunpazarı’nın havasını solumanız ve Atlıhan El Sanatları Çarşı’sından sevdiklerinize küçük hediyeler almanızı tavsiye ediyoruz.

AYVALIK

Biliyoruz, Ayvalık demek yaz demek. Hatta ülkemizde yazın olmazsa olmaz destinasyonlarından biri demek. Buraya kadar bizim de hiçbir itirazımız yok. Daha önce kış aylarında Ayvalık’ı ziyaret edenlerin “’çok sakin, hiçbir şey yok”’ demelerini de bir kenara bırakacak olursak biz ilçede havalar soğukken de eşsiz bir tatil yapılabileceğini iddia ediyoruz. Yer kapma yarışına girmeden balık restoranlarının en güzel köşesinde yerinize kurulmak, turist kalabalığı olmadan sokaklarını keşfedebilmek, tarihi yapıları ziyaret etmek ve tabi ki dilediğiniz pansiyonda yer bulabilmek desek belki neden bu kadar ısrarcı olduğumuzu biraz anlatabiliriz.