Thomas Cook davasında Türkiye otelleri nasıl bir yol izlemeli?

Thomas Cook’un iflas açıklamasından sonra çalıştığı tesislerin alacaklarını tahsil etmesi yolunda sürecin nasıl işleyeceği de netleşmeye başladı.

Dünyanın en eski tur operatörü İngiliz dev Thomas Cook’un iflasından en çok etkilenen ülkeler sırasıyla İspanya, Türkiye ve Yunanistan oldu.

Buna göre Türk otelciler, sadece İngiltere pazarından değil, Thomas Cook faaliyetinin bulunduğu pek çok ülkeden alacaklı durumda. Özellikle orta ve küçük ölçekli tesislerin bu alacakları nedeniyle zor günler geçirmesi bekleniyor.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Bu duruma karşı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile hazırlanan 50 milyon euro tutarında kredi destek paketine cuma günü başlayan başvurular devam ediyor.

Bundan sonra tesislerin alacaklarını tahsil etmesi yolunda sürecin nasıl işleyeceği de netleşmeye başladı.

TOPLU OLARAK HAREKET EDİLMELİ

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; sürecin “tek elden” yürütülmesi konusunda adımlar atan otelciler, geri dönüş almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz ve Ege bölgelerinin turizm temsilcileriyle yapılan görüşmelerde hiçbir tekil dava açılmadan, toplu olarak hareket edilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

GÖRÜŞÜLÜYOR

Pek çok tesisin anlaşmalarında, mahkeme süreçlerinin İngiliz makamlarca ele alınacağı notu bulunduğunu vurgulayan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Bu başvuruyu topluca yapmak ve güçlü bir avukatlık bürosu ile takip etmek gerekiyor” dedi.

Thomas Cook; İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Polonya pazarlarında iflas açıklamış, Kültür ve Turizm Bakanlığı bunun Türkiye’ye 150 milyon euro’luk fatura çıkarabileceğini öngörmüştü.

TEK TEK TAKİBİ ZOR

Osman Ayık, tüm bunların nasıl düzenleneceği ve takip edileceği konusunda bakanlığın öncülük etmesini beklediklerini söyledi. Ayık, “Hem bakanlık, hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile görüştük. Tek tek takibi zor… Bizler her türlü desteği vermeye hazırız. Muhtemelen İspanya, Yunanistan da aynı şeyi yapacak. Bir an önce belgeler hazırlanmalı. İflas masasındaki kaynak dünya genelinde değerlendirileceği için tüm destinasyonlara yetmeyebilir, hızlı hareket etmeliyiz” diye konuştu.