Thomas Cook’un yeri çok hızlı doldu

Last Updated on 9 Ekim 2019 by Turizm Günlüğü

İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflası ile ortaya çıkan 850 bin boş koltuk kapasitesini, uluslararası operatörler dolduracak. Kültür ve Turizm Bakanlığı 1.2 milyon koltuk için mutabakat imzaladı.

İngiltere merkezli tur operatörü Thomas Cook’un iflasından etkilenen tesisler için kredi destek paketini hayata geçiren Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu operatörden boşalan koltuk kapasitesini doldurmak için gerekli anlaşmaları da yaptı.

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın aktardığı habere göre, Thomas Cook’tan boşalan 850 bine yakın koltuk kapasitesi yerine uluslararası tur operatörleriyle 1 milyon 198 bin kapasite sağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Twitter’dan yayınladığı grafikte, 2020 ek kapasitelerinin 507 bin adedinin “easyJet”, 325 bin adedinin TUI, 325 bin 788 adedinin jet2.com, 15 bin 637 bin adedinin British Airways, 25 bin adedinin ise THY ile SunExpress’ten sağlanacağı belirtildi.

İMZALAR ATILDI

Bakan Ersoy bir canlı yayında yaptığı açıklamada, “Bir kapasite kaybı olunca, ya yeni bir oyuncu oluşturarak, ya da mevcut oyunculara bunu paylaştırarak çözüm getirilebilir. Biz ikisini de yaptık” diye konuştu.

30 Eylül ile 1-2 Ekim tarihlerinde uluslararası tur operatörlerinin üst yöneticilerini Ankara’ya davet edip yazılı mutabakat yaptıklarını belirten Ersoy, şunları söyledi:

“Kapasite riskini kaldırdık. Bu sezon Thomas Cook’un İngiltere 820 – 850 bin koltuk arzı var. Yerine 1.2 milyon koltuk koyduk. Bunlar arasında British Airways Antalya ve Dalaman’a tarifeli uçuş başlatıyor, hatta sayıyı artırmak da istiyor. Çok yoğun tanıtım desteği de vereceğiz firmalara. Hızlı hareket etmemizden onlar da çok memnun.”

Ersoy, “İlk adım kredi destek paketiydi, ikinci adımda boşalan kapasiteyi telafi edip artırdık, üçüncü aşamada ise bu kapasitenin satışlarını artırmak için İngiltere ve Almanya’da büyük bir tanıtım atağı başlatıyoruz” diye konuştu.