İstanbul Havalimanı uçuşları kısalacağına uzadı. İşte nedeni…

Suudi Arabistan'dan Antalya uçuşlarına başlıyor
İstanbul Havalimanı THY uçağı

Last Updated on 20 Kasım 2019 by Turizm Günlüğü

Fransızlar, deneme aşamasındaki hava trafik sistemi “Point Merge”i Türkiye’ye sattı. Tüm uçuşların süresi uzadı. 10-15 dakika uzayan uçuşlar THY’nin tüm işletme maliyetlerini artırdı.

Fransızlar, deneme aşamasındaki hava trafik sistemi “Point Merge”i Türkiye’ye sattı. Sistem, uçuş sürelerini kısaltacaktı. İstanbul Havalimanı’nda günde 3 bin hedeflenen hava trafiği bin 200’de kalınca istenen verim alınamadı. Tüm uçuşların süresi uzadı. 10-15 dakika fazladan yakıt tüketen THY’nin tüm işletme maliyetleri katlandı.

45 DAKİKALIK UÇUŞ 1 SAAT 35 DAKİKAYA KADAR ÇIKTI

Türk Hava Yolları, Atatürk Havalimanı’nda 45 dakika süren Ankara uçuşları için planlanan süreyi İstanbul Havalimanı’nda 1 saat 35 dakikaya kadar çıkardı.

Gecikmenin yeni havalimanının konum ve fiziki şartlarından kaynaklanan sıkıntıların yanında Fransızlardan büyük hayallerle satın alınan yeni “Point Merge” adlı hava trafik kontrol sisteminden kaynaklandığı ortaya çıktı.

3 BİNLER HEDEFLENDİ BİN 200’LERDE KALDI

Sözcü Gazetesi’nden Yusuf Demir’in haberine göre; dünyada çoğu Asya, Afrika’nın yanı sıra iki tanesi de Seul ve Norveç’te bulunan küçük havaalanlarında denenen sistem ilk defa bu boyutta bir hava sahası ve 3 havalimanında (İstanbul, Atatürk ve Sabiha Gökçen) birden uygulanmaya başlandı.

İlk aşamada günde 2 binlere, daha sonra 3 bine çıkması hedeflenen uçak trafiği 1200’lerde kalınca İstanbul Havalimanı’nda sistemden istenen verim alınamadı. Havacılık uzmanları, havada ve yerde gecikmelerin önüne geçmek, uçuş emniyetini tesis etmek hedefiyle alınan sistemin, uygulamada tam tersi sonuçlara neden olduğunu kaydetti.

“SİSTEM TÜRKİYE’YE UYMADI”

İsmini paylaşmak istemeyen bir uzman, “Yeni sistem teorik olarak doğru bir sistem ama Türkiye’ye uymadı. Özellikle İstanbul Havalimanı’nda uçuş sürelerinin kısalmadığı çok net bir şekilde ortadadır” dedi.

“BİZİ KOBAY OLARAK SEÇTİLER”

Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı ise “Böyle bir sistem alındıysa uçuş süresinin kısalması, uçuş güvenliğinin artması ve trafiğin artması beklenir. Böyle bir şey yok. O zaman bu kadar para neden harcandı. Her gün başta THY olmak üzere tüm havayolu şirketleri zarar ediyor. Bu Eurocontrol’ün pazarladığı bir proje. Bizi de kobay seçtiler. Anlaşıldı ki bize uygun değil. Ama maalesef geri dönüşü yok” diye konuştu.

Sistemin satın alınmasının ardından yaklaşık bir yıl süreyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden hava trafik kontrolörleri Fransa’da eğitimden geçirildi. Türkiye’de tüm tarafların katıldığı çok sayıda toplantı yapıldı. Bu süreçte THY veya diğer havayolu şirketlerinden itiraz ya da değişiklik önerisi gelmedi. Sistem İstanbul Havalimanı’nın açıldığı gün devreye girdi. Hava sahasında değişikliğe gidildi. Yeni rotalar, yeni yaklaşma usulleri, yeni pist yaklaşma usulleri uygulanmaya başlandı.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.