13. Travel Turkey İzmir Fuarı açılışından önemli başlıklar

Bugün kapılarını ziyaretçilerine 13. kez açan Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi’nin protokol konuşmalarında fuarın öneminin yanı sıra İzmir ve Türkiye turizmiyle ilgili önemli başlıklara değinildi. İşte o konuşmalar…

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde TÜRSAB ve İZFAŞ ortaklığıyla 5-7 Aralık tarihleri arasında Fuarİzmir’de düzenlenen 13. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi’nin açılışında Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy’un yer almaması dikkat çeken detaylar arasındaydı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Hürriyet Seyahat Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi, THY Satış Başkanı (Yurtiçi) Emre Menevşe, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı protokol konuşmaları sektör paydaşlarının ve basın temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

İşte dikkat çeken o protokol konuşmaları:

Hürriyet Seyahat Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi: Hürriyet Gazetesi olarak sadece turizm sektörünü değil Türkiye için önemli olan her yapı taşı sektörleri destekliyoruz. Bu zamana kadar ülkemizin coğrafyasını, güzelliklerini, Anadolu’yu ve Anadolu insanımızı tanıtmaya gayret ettik. Her kentin fikir önderleriyle buluşup, o kentleri yakından yaşadık ve tanıdık. Desteğimizi göstermek için her zaman burada olduk ve hala buradayız. Turizme sadece turist sayısı ve getirilen döviz olarak bakmıyoruz. Turizmin en temelde insanlar arasındaki dostluğu güçlendirdiğini biliyoruz. Bu ülkeyi özel yapan detayların deneyimlenmesini istiyoruz. Fuarın medya sponsoru olmamızdaki amaç; hem sektöre olan inancımızı göstermek hem de Ege’nin ve İzmir’in bu potansiyeline dikkat çekmek. Her zaman olduğu gibi fuarımızın başarılar içerisinde geçmesini diliyorum.

Türk Hava Yolları (THY) Satış Başkanı (Yurtiçi) Emre Menevşe: Kültür ve Turizm Bakanlığının değerli çabaları ve direkt turizm hamlesiyle 40 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaparken bizde Türkiye’nin lider bayrak taşıyıcısı olarak yurt dışından 122 farklı destinasyondan 3 bin kişi ağırladık. Dünyanın en genç filosu ile yeni destinasyonlara uçmaktan ve Travel Turkey İzmir Fuarının havayolu sponsoru olmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Dairesi Başkan Yardımcısı Onur Gözet: Travel Turkey İzmir Fuarı’nın 13’üncüsünde sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un da belirttiği turizm hedefleri doğrultusunda 2023 yılında 65 milyar dolar gelir ve 65 milyon turist hedefiyle ilk 5 turizm destinayonu arasına girmeyi planlıyoruz. Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı’nın çalışmaları başladı. 2018 yılında 39.4 milyon yabancı ziyaretçi ağırladık. Toplamda 46 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu yılın ilk 10 ayında 41 milyona yakın ziyaretçi geldi. Bakanlık olarak 46 ülkede dijital tanıtımlara yer verdik. Bunu 2020 yılında da arttırarak sürdüreceğiz.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz B. Bağlıkaya: TÜRSAB için yeni bir dönem başlıyor. Bu fuar, yeni dönemin ilk fuarı olması nedeniyle bizim açımızdan özel bir anlam ve önem taşıyor. Geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirilen TÜRSAB 24’üncü Olağan Genel Kurulu’nda üyelerimizin büyük orandaki teveccühüyle bir dönem daha göreve seçildik. Bu yeni dönemde, TÜRSAB ailesi olarak sektör için önemli ve parlak projelere imza atacağız.

2018’in ardından 2019 yılını da rekor ziyaretçi sayısı ile kapatmak üzereyiz. Bu yıl sonunda 45 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşmış olacağız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılı yaklaşırken, turizmde çok daha büyük hedeflere odaklanmış durumdayız. 75 milyon ziyaretçi ve 65 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kişi başı gelirlerimizi artıracak alanlara daha fazla odaklanacağız.

Türkiye, dünyada örnek gösterilecek bir başarıya imza atarak dünya turizminde 6’ıncı sıraya yükseldi. Bu başarı hikayesini tüm paydaşlarımızın katkılarıyla gerçekleştirdik.

İZMİR TURİZMİ İÇİN ÖZEL ÇALIŞTAY

İzmir; sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerle çok daha yüksek ziyaretçi sayısını ağırlayabilecek potansiyele sahip. Bu zenginliği tanıtmak ve sahip olduğumuz kültürel mirası korumak için elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Bu fuarın İzmir’de düzenlenmesinin temel amacıda bu. Fuarımıza geçen yıl t-teck bölümü eklendi ve çok başarılı oldu bu yılda alternatif turizm  bölümü eklendi. Fuarımızın yan etkinliği olan uluslararası gastronomi turizmi kongresini de Nisan ayında gerçekleştireceğiz. Hayatın tüm renklerinin yaşandığı İzmir’i tüm dünyada daha çok tanıtacağız, daha çok anlatacağız. İzmir’i ve Ege Bölgesi’nin turizmde hak ettiği değeri bulabilmesi amacıyla önümüzdeki aylarda özel bir çalıştay düzenlemeyi ve yeni dönem yol haritamızı çıkarmayı da planlıyoruz.

YENİ KANUNLA TURİZMDE YÜKSELİŞ

Turizm sektörü, sağladığı döviz girdisi ile artık Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına kapatır hale geldi. Bu da gösteriyor ki; turizm bu ülkenin 1 numaralı stratejik sektörüdür. Bu başarının daha da artarak devam etmesi için sektörümüzün önündeki engellerin kaldırılması, yolunun açılması büyük önem taşıyor. Daha önce yakın zamanda meclise sevk edileceği ifade edilen, yeni kanunumuzla birlikte ülkemizin turizmdeki yükselişi büyük bir ivme kazanacaktır.

Biz TÜRSAB olarak ülkemize sağladığımız katkıyı artırmak, ülkemizin turizmden elde ettiği geliri çok daha yüksek seviyelere çıkartmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK!”

Türkiye’de turizmin gelişimi 12 aya yayılması ve gelirinin yükseltilmesi için MICE, kültür ve gastronomi turizmi başta olmak üzere alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Bu yöndeki kararlılığımızın bir yansıması olarak başlattığımız TÜRSAB Rota Projesi ile Anadolu’nun dört bir yanındaki tur rotalarının geliştirilmesi ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için elimizi taşın altına koyduk. Bu projeyle iç turizmde önemli bir sıçrama yaşayacağız.

Travel Turkey fuarımızın, açılış törenine katılarak bizleri onurlandıran seçkin konuklarımıza, yakın ve uzak dost ülkelerden gelen değerli misafirlerimize, değerli katılımcılara ve bu önemli etkinliğin gerçekleşmesinde payı olan, emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Turizm sektöründe 13. kez dünyayı buluşturan fuarımızda birçok ilklerin yaşatılmasının gururunu yaşıyoruz. İzmir iki UNESCO kültürel miras alanı, eşsiz konumu, iklimi ile birlikte liman kenti olmasıyla çok büyük zenginlikleri içinde barındıran bir şehir. Olağanüstü değerleri bünyesinde taşımasına rağmen potansiyelinin altında turist misafir eden İzmir ve turizmi için ortak akıl, birlikte hareket etme ve iyi bir yönetişim ile hareket edilerek koyulan hedeflerin gerçekçi bir şekilde hayata geçirilmesinde önem taşıyor. Travel Turkey İzmir Fuarına katkı sunan, destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, sektör temsilcilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu birlik ve beraberliğin ülke ve İzmir turizmine önemli katkılar sunacağından eminiz.

Dünya turizm sektörü bugün 13. Travel Turkey İzmir’de