Çukurova Bölgesel Havalimanı, yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılmaya çalışılacak

Çukurova bölgesel havalimanı
Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı

Last Updated on 25 Aralık 2019 by Yaşar Çelik

Temeli 2013 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı aradan geçen 9 yılda bir türlü tamamlanamayınca, şimdi de üst yapı inşaatı için ihaleye çıkıldı.

Sözcü Gazetesinden Erdoğan SÜZER haberine göre; Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından 4 Şubat 2020’de gerçekleştirilecek ihale “kapalı teklif” yöntemiyle yapılacak ve inşaat yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırılmaya çalışılacak.

YAP-İŞLET-DEVRET

DHMİ’nin Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılmasına ilişkin ihale duyurusu dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Duyuruya göre, havalimanının iç ve dış hatlar terminali ile mütemmimlerinin işletilmesi ve devrine ilişkin ihale firmalardan ‘kapalı teklif’ alma yöntemine göre yapılacak. İhale, 4 Şubat 2020 günü saat 10:00’da, DHMİ Genel Müdürlüğü’nün Ankara’daki binasında gerçekleştirilecek. İhaleye katılacak firmalara şartnameler 25 bin lira karşılığında satılacak ve teklif verecek firmalar 600 bin Euro veya karşılığı tutarda geçici teminat yatıracak.

HAVALİMANININ İHALE SÜRECİ 2011’DE BAŞLADI

Havalimanı için ilk ihale 15 Aralık 2011’de yapıldı. İhaleyi, 357 milyon Euro (o tarihteki kurla 871 milyon TL, bugünkü kurla 2.35 milyar TL) teklif veren SkyLine Havacılık- Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu kazandı. Ancak Koçoğlu İnşaat mali krize girip inşaat durunca sözleşme iptal edildi. 2016’da açılan yeni ihalenin devlet kaynaklarıyla altyapı tesisleri yapım işini Bayburt Grup kazandı. 2017’de görkemli ikinci bir temel atma töreni yapıldı. Ancak 2019 Mart’ında tamamlama sözü verilen yatırımlar hâlâ bitirilemedi.