Boeing’den THY’ye 737 Max tazminatı…

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı

Uçak üreticisi Boeing’in 737 MAX modellerinin uçuşlarının askıya alınması nedeniyle Türk Hava Yolları’na ödeyeceği 150 milyon Dolarlık tazminat onaylandı.

Boeing, 737 MAX krizi için Türk Hava Yolları’na ödeyeceği nakit 150 milyon dolarlık tazminat onaylandı.

Hürriyet’ten Uğur Cebeci’nin haberine göre; 75 milyon dolarlık yedek parça, eğitim gibi kalemler de eklenirse 225 milyon Dolar’lık önemli bir miktar dün gece (31 Aralık 2019) saat 01:30 şirket kasasına girdi.

Anlaşmanın en önemli noktalarından biri de 2019 yılında alınmış beklemede olan bütün 737 MAX’ler için yapılan ödemeler durduruldu. Ayrıca alınacak tazminat sadece 2019 yılını kapsayacak. Bundan sonra uçaklar uçuncaya kadar olan dönemdeki zararda ayrıca tahsil edilecek.

Hatırlanacağı üzere 30 Aralık tarihinde bizim de yer verdiğimiz Airporthaber’in özel haberine göre; İlker Aycı yönetimindeki THY’nin 150 Milyon Dolar tazminat talep ettiği ancak pazarlıklar sonunda bu rakamın 120 Milyon Dolar’a düşürüldüğü iddia edilmişti.

KAP’A AÇIKLAMA 

Konuya ilişkin THY tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada “Ortaklığımız yere indirilen ve teslimatları yapılamayan Boeing 737 Max uçaklarıyla ilgili maruz kaldığı kayıplarının belli bir kısmının Boeing tarafından tazmin edilmesi konusunda Boeing ile anlaştı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada THY’ye ödenecek tazminat miktarı hakkında bir ifade yer almadı.