Taksicilerden özeleştiri: Geçmişten ders çıkarmadık

Last Updated on 7 Ocak 2020 by Turizm Günlüğü

“Geçmişten ders çıkarmadık” diyen taksi şoförleri ise meslek imajlarının zedelenmesinden dolayı üzgün olduklarını belirtti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Taksiciler olarak uzun süredir hizmet kalitesinin arttırılması için çalışmalarımız sürüyor. Burada temel amaç her zaman vatandaşın ilk tercihi olmak. İlk olarak şoförlerden başladık. Bir yılda 5 bin şoföre öfke kontrolü, davranış kuralları, düzgün konuşma, yabancı dil ve ilk yardım eğitimi verdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile ortak çalışmalarımız sonucu bunu 52 bine çıkaracağız. Hizmet kalitemiz daha da artacak. Artık herkes taksici olamaz” diye konuştu.

“BİZE BİLDİRİN; BİZ GEREĞİNİ YAPARIZ”

Geçmişteki olaylara karşı bir özeleştiri yaptıklarını ve mesleki kaliteyi arttırmak için bu eğitimlere başladıklarını aktaran Aksu, “Taksici esnafı olarak işleyişte bir eksiklik gördüğümüzde hızla durumu düzeltmek için adım atıyoruz.

Aracında sigara içen, kısa mesafe diye yolcu almayan, güzergâh beğenmeyen ve konuşması bozuk şoförleri hemen bize bildirin. Biz gereğini yaparız. Kendine çeki düzen vermeyen esnaf ayakta duramaz” şeklinde konuştu.

“HEPSİ KILIF DEĞİŞTİRİP DEVAM EDİYOR”

Hürriyet’ten Emre Eser’in haberine göre Bağcılar’daki bir taksi durağının sahibi olan Şakir Çiftlik ise, “Ben 1995 yılından beri İstanbul’da taksicilik yapıyorum. Korsan sorunu yıllardır devam ederken bir de Uber ortaya çıktı. Geldiğimiz noktada ben ne Uber’in ne de korsanın bittiğini göremiyorum. Hepsi kılıf değiştirip devam ediyor” dedi.

Taksici esnafının sürekli şikâyet konusu olan bazı noktaları düzeltmesi gerektiğine değinen Çiftlik, “Kimse son dönemde yaşanan olayları dikkate almadı. Geçmişten ders çıkarmadı. Arabalarda sigara içen, arabasını temizlemeyen, günlük olarak yıkamayan ve bakımını yapmayan kişiler taksiciliğin imajını zedeliyor. İnsanlar lüks taksiyi gördüğü için o konuda beklenti artıyor. Ben durak başkanı olarak pazartesi ve perşembe günlerini tıraş günü ilan ettim. Aynı zamanda araçlarımızın her gece iç ve dış yıkaması yapılıyor. Ama bunları uygulayan taksi sayısı çok az. Hala belli yerlerde pazarlıkla çalışan taksiler var. Bunlar müşterinin yaklaşımını etkiliyor” diye konuştu.

KORSANLA MÜCADELE

Korsan’la mücadeleye her koldan devam edeceklerini belirten Eyüp Aksu, “Bunun ilk adımı olarak tespit edilen her korsan durağı ve taksiyi emniyetin ilgili birimine iletip 2 gün içinde araçların bağlanmasını sağlıyoruz. İstanbul’daki taksi sayısının yetersiz olduğu iddialarına katılmıyorum. Bu bunun bahanesi asla taksi sayısı olamaz. 17 bin 395 taksi 17 milyon nüfusa bile yetecek durumda. Burada sorun trafik. Araçlar yolcu ile trafikte kaldığı için yoğun saatlerde taksi bulunamıyor. Ben fiyatlar konusunda da herhangi bir uygulamanın avantajlı olduğunu düşünmüyorum. Bizden daha ucuz değiller” ifadelerini kullandı.

KORSANIN CEZASI NE KADAR?

Korsan araç sahibine 6 bin 141 lira ceza kesilirken araçtaki yolculara da kişi başı 409 lira para cezası uygulanıyor. Araç 2 ay bağlanırken daha sonra aynı suçtan yakalanması üzerine bu defa cezalar iki katına çıkıyor.