Coronavirüs nedeniyle 30 bin rezervasyon iptal

12 Aralık’ta Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinden tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan Coronavirus’ün turizme olan olumsuz etkisi kendini göstermeye başladı. 1 milyon Çinli turist hedefi olan Türkiye, şimdiden 30 binin üzerindeki rezervasyonları iptal nedeniyle kaybetti.

Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre corovirus salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler Türkiye turizminin en önemli destinasyonları olan İstanbul, Nevşehir ve Denizli’yi vurmuş durumda.

Haber önerileri:

Dün (3 Şubat) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan bir karar ile Çin’den Türkiye’ye yapılan tüm uçuşların yarın itibariyle Şubat ayı sonuna kadar durdurulacağı duyuruldu. Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin büyük bir bölümüne aracılık eden tek bir şirket üzerinden yapılan iptal sayısı ise 30 bini aştı.

NİSAN AYINA UMUT BAĞLADILAR

Yıllık turist oranı göz önüne alındığında Çinli turist sayısı Kapadokya’da yüzde 15, Pamukkale’de yüzde 20 oranını teşkil ediyor. yenisafak.com’un konuştuğu sektör temsilcileri ise Coronavirüsu’nün ortaya çıkmasının ardından kayıplarının yüzde 50’yi aştığına dikkat çektiler. Şubat ayı için tüm rezervasyonların iptal edildiğini ve kendi bölgelerinde şu an yüzde 50’lik bir kaybın söz konusu olduğunu söyleyen KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, Çinli turistlerin katkısının sadece otel bazında olmadığını da şu sözlerde ifade etti:

“Çinli turistlerin balon tarafında payları yüzde 35, safaride ise bu oran yıl bazında yüzde 50’yi geçiyor. Şubat ve Mart aylarının bu şekilde geçmesini bekliyoruz. Ancak Nisan ayı itibariyle tablonun düzeleceğini umut ediyoruz.”

Haber önerileri:

ÖLÜ SAYISI 361’E YÜKSELDİ

Sektörde hal böyleyken bundan birkaç ay öncesine kadar hiçbirimiz için bir şey ifade etmeyen Coronavirus tehdidi, hepimizin korkulu rüyası oldu. Bu ölümcül virüs son açıklanan bilgilere göre 361 can aldı. virüsten etkilenenlerin sayısı ise 17 bin 205’e yükselirken, etkilenenlerden durumu şüpheli olanların sayısı 21 bin 558, müşahedeye alınanların sayısı 152 bin 700 oldu.

Çin ana karası dışında enfekte sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 15, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 8, Tayvan’da ise 10’a çıktı. Ülkede koronavirüs salgın nedeniyle son 24 saatte 57 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 829 yeni vaka tespit edildi. Ayrıca koronavirüs tespit edilen eyaletlerde ise vaka sayısı Cıciang’da 724, Guangdong’da 683, Hınan’da 566, Hunan’da 521, Anhui’de 408, Ciangşi’de 391, Ciangsu’da 271, Sıçuan’da 254, Şandong’da 246’ya yükseldi.

ÇİN’İN DIŞINDA GÖRÜLEN YERLER

Dünya genelinde Çin dışında tespit edilen Coronavirus vakaları; Japonya’da 20, Tayland’da 19, Singapur’da 18, Güney Kore’de 15, Avustralya’da 12, Almanya’da 10, ABD’de 9, Malezya 8, Fransa ve Vietnam’da 6’şar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 5, Kanada’da 4, İngiltere, Rusya, İtalya, Hindistan veinler’de 2’şer, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Finlandiya, İspanya, İsveç’te birer oldu.

SARS’I GEÇTİ

Coronavirus’ten Çin dışında ilk can kaybı Filipinler’de kayda geçildi. Dünya genelinde toplam koronavirüs vakası ise 17 bin 386. Sonuç olarak bu oranlar 2002-2003 yıllarında şiddetli akut solunum yolu sendromu olarak bilinen SARS’ın neden olduğu ölü sayısını (349 kişi) geçtiğini gösterdi.

Haber önerileri:

Foto düzenleme: Turizm Günlüğü – Venom – The Simpsons – Contagion / Coronavirus

GİZEMLİ HASTALIĞIN İLK İŞARETİ VENOM FİLMİ Mİ? FİLMLER GERÇEK Mİ OLUYOR?

Ortaya çıkmasıyla toplu ulaşımı durduran, çok sayıda hava yolu şirketinin Çin’e uçuşlarını askıya almasına ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan edilmesine neden olan bu virüs ne? Son dakika haberlerinin birbiriyle yarıştığı şu günlerde Coronavirus ile ilgili son spekülasyon, 2018 yılı ABD yapımı Venom (Zehir) filminin sırlarla dolu bir sahnesine ait.

HALKI İKİYE BÖLDÜ

Başrolünde Tom Hardy’nin oynadığı filmde üzerinde “CORINNE” yazan Çinli bir kadınının yılan yeyip daha sonra da pazarındaki diğer insanları öldürmesi Coronavirus ile ilgili birçok komplo teorisini gündeme getirdi. Çoğu kişinin aklında ise “bu ölümcül hastalıklar yetkililer tarafından bilerek mi yaygın hale getiriliyor?” sorusu var. Azımsanmayacak bir kesim de bu vakaların bir Amerikan oyunu olduğunu, hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ve ilaç sektörünü canlandırmak için yapıldığını öne sürüyor. Tabi bu kesime karşı çıkanlar da yok değil ve bu kişiler de filmin o sahnesinin editlenerek böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekiyor.

KEHANETLERİYLE ÜNLÜ THE SİMPSONS

Öte yandan Matt Groening tarafından Fox Broadcasting Company için yaratılan animasyon televizyon durum komedisi The Simpsons dizisi de şu zamana kadar olaylar gerçekleşmeden çok önce ortaya attığı kehanetleriyle ün yapmış bir yapım. Ve bu yapımda da virüs konusuyla ilgili bir gönderme mevcut.

CONTAGION YENİDEN GÜNDEMDE 

Ayrıca 2011 yapımı Steven Soderbergh imzalı “CONTAGION” (Salgın) filmi de yeniden gündem oldu. Oyuncu kadrosunda Gwyneth Paltrow, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Marion Cotillard ve Kate Winslet gibi yıldız oyuncuların olduğu film, hava ve solunum yoluyla geçen ve insanları birkaç günde öldüren, Çin’deki ölümcül bir virüs salgınını konu ediniyor. Benzerlik nedeniyle film çok kısa bir süre önce iTunes’da en çok izlenen ilk 10 yapım arasına girdi. Coronavirus, virüs salgını ile ilgili aynı konuyu ele alan yapımları sinema severlerin radarına almasına neden oldu.

Asteriks ve İtalya Yarışı çizgi romanında Coronavirus karakteri

VİRÜS 3 YIL ÖNCEKİ BİR ÇİZGİ ROMANDA DA ÇIKTI

2017 çıkışlı ‘Asteriks ve İtalya Yarışı‘ adlı çizgi romanda Galya’nın popüler kahramanları Asterix ve Obelix, çeşitli at arabalarıyla yapılan uluslararası olan bu yarışta birincilik mücadelesi için Coronavirus adında bir karakter ile yarışa giriyor. Müsabakada, Coronavirus karakteri gülen maskesi ile dikkat çekiyor ve Romalılar için yarışıyor. Coronavirus kalabalık tarafından destek görse de, Galyalı kahramanlar nihayetinde Sezar’ın planlarını alt üst etmeyi başarıyor.

Kayıprıhtım.com’da yer alan habere göre Coronavirus kelimesi her ne kadar 1960’lı yıllardan beri bilimsel bir terim olarak sözlüklerde karşımıza çıkıyor olsa da; çizgi roman virüsü “karakterleştiren” ilk çalışma olabilir.

korku ve fantezi yazarı Dean Koontz’un The Eyes of Darkness adlı kitabında da yine Wuhan’da ortaya çıkan bir virüs salgını ele alınmıştı.