İşte Sabiha Gökçen’deki uçak kazasının bilançosu

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait Boeing 373 tipi yolcu uçağı kazasında hayatını kaybeden üç kişinin kimlikleri açıklandı.

Dün akşam saatlerinde meydana gelen kazada 177 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu Pegasus’a ait Boeing 373 tipi uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında piste tutunamayarak yola doğru savrulmasıyla 30 metre yükseklikten düştü. Üç parçaya ayrılan uçakta 180 kişi yaralandı ve 3 kişi hayatını kaybetti.

Kazada hayatını kaybedenler ise Zehra Bilgi Koçar, Alev Gençoğlu ve Songül Bozkurt olarak açıklandı. Cenazeler otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumuna getirildi.

BOEİNG YETKİLİLERİNDE İÇİNDE BULUNDUĞU BİR HEYET TÜRKİYE’YE GELECEK

Olayın meydana geliş nedenlerinin tespit edilmesi için geniş kapsamlı soruşturma başlatıldı ve Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM) tarafından araştırma komisyonu oluşturuldu. Komisyon, çalışmalarına halen devam ederken ABD sivil havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkililerinden oluşan bir heyetin de Türkiye’ye geleceği belirtildi. Kazayı araştırmak üzere gelecek olan heyetin 3 parçaya ayrılan uçakta imalat hatası olup olmadığını incelemesi bekleniyor. Kazaya ilişkin ön raporun ise yaklaşık 1 ay içinde hazırlanması öngörülüyor.

KAZAYLA İLGİLİ YORUM YAPMAK İÇİN ÇOK ERKEN

Kaza ile ilgili görüşlerini Milliyet Gazetesine değerlendiren uzmanlar ise kazanın nedenleriyle ilgili bir yorum yapmak için çok erken olduğunu belirterek kuvvetli rüzgarın dışında başka bir nedenin olduğu üzerinde duruyor.

Olayın ardından Pegasus Hava Yolları’nın Twitter hesabından bir açıklama yapıldı. İşte o açıklama:

“İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımızın 5 Şubat 2020’de yaşadığı kaza sonrasında resmi kaynakların da teyit ettiği üzere 3 misafirimizin hayatını kaybettiğini üzülerek bildiririz. Acımız çok büyük. Kazada hayatını kaybeden misafirlerimize Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı diliyor, yakınlarının acılarını yürekten paylaşıyoruz. Yaralı olan yolcularımızın tedavileri hastanelerde devam etmektedir. Tüm yaralı yolcularımıza acil şifalar diliyoruz. Şu anda önceliğimiz vefat eden misafirlerimizin yakınlarına destek olup yanında bulunmak, acılarına ortak olmak ve yaralı yolcularımızın hastanelerdeki tüm ihtiyaçlarını karşılamaktır.”

HİSSESİNDE SERT DÜŞÜŞ

Uçak kazasının etkisi Borsa İstanbul’da işlem gören Pegasus’un hissesine de yansıdı. Güne yüzde 6.56 oranında düşüşle başlayan hava yolunun hissesi 69.85 lira seviyesinden güne başladı.

İzmir- İstanbul seferini yapan Pegasus’a ait Boeing 373 tipi uçağın Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında yaşananları öğrenmek için: 

İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolarına ait uçak pistten çıktı