Atlasglobal’in devre dışı kalması hangi hatlarda boşluk yaratacak?

Atlasglobal iflasının bazı hatlarda sıkıntı yaratacağına dikkat çekiliyor.

Atlasglobal, 12 Şubat’ta uçuşlarını durdurdu, tüm çalışanları da işten çıkardı. Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’e konuşan Atlasglobal’in üst düzey bir yöneticisi, şirketin 12 Şubat’ta tüm uçuşlarını durdurmasının ardından aynı gün çalışanlara iş akitlerinin feshedildiğine dair yazı gönderildiğini, kendisinin de işten çıkarıldığını açıkladı.

Aynı yönetici, Atlasglobal’in iflası ile Orta Doğu ve bazı Asya hatlarında boşluk oluşacağını, Avrupa hatlarında ise THY’nin bu boşluğu kapatabileceğini söyledi.

“SGHM DEVREYE GİRECEKTİR”

Atlasglobal’in iflasının sivil havacılık sektörüne yönelik etkilerini değerlendiren eski Atlasglobal yöneticisi, Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’e şunları söyledi:

“Atlasglobal rekabetin yoğun olmadığı Irak, İran, Kazakistan, Rusya gibi ülkelere uçuyordu. Dolayısıyla bu hatların kapanması Türkiye’nin uçuş ağında bir eksikliğe neden olacak. Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SGHM) kısa sürede devreye gireceğini, kapanan bu hatlar için diğer mevcut havayolu şirketlerine teklif götüreceğini düşünüyorum. Avrupa hatlarının ise bu iflastan etkileneceğini sanmıyorum, çünkü THY ve diğer birçok şirket Avrupa’ya zaten çok sayıda sefer düzenliyor.”

Bilindiği üzere; Mart 2001’de kurulan ve iç ve dış hat tarifeli uçuşlarına 2004 yılında başlayan Atlasglobal, Türkiye’den ağırlıklı olarak Asya, Rusya, BDT Bölgesi, Orta Doğu’ya olmak üzere Avrupa’ya da taşıma yapıyordu.

“YÖNETİCİLER 3.5 AY, PERSONEL 2 AYDIR MAAŞ ALAMIYORDU”

İşten çıkarılan Atlasglobal çalışanlarının geciken maaşları ve tazminatları konusunda da açıklamalar yapan eski yönetici, “Yaşanan mali kriz nedeniyle yöneticiler 3.5 aydır, diğer personel ise 2 aydır maaş alamıyordu. Bizlere kasada para olmadığı, para gelince ödeneceği söylendi. Ancak şu anda para olmadığını biliyoruz” dedi.

“UÇAKLAR GERİ GİDECEK AMA YAKIT PARASI YOK”

Verilen bilgiye göre Atlasglobal’in elinde kalan iki uçak parası ödenmediği için ABD’ye geri gönderilecek. Ancak uçakların geri gönderilmesi için yakıt parasının henüz bulunmadığı ifade edildi.

“MURAT BEY İYİ İNSANDIR…”

Atlasglobal’in sahibi Murat Ersoy’un yaklaşık iki yıldır bir yerden para gelmesini beklediği, bu para geldiği takdirde maaşların ödeneceği sözü verildiğini aktaran yönetici, “Murat Bey iyi insandır, beklediği para gelir ya da varlık satışı yaparsa paramızı ödeyeceğine inanıyorum” dedi.

İFLAS SÜRECİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

İflas başvurusunun yapıldığı bilgisini veren eski yönetici, “İflas süreci başvuru yapıldıktan sonra Türkiye’de iki yılda ancak sonuçlanıyor. Sürecin değerlendirmesi, kayyum atanması vs. derken bu süreç hemen tamamlanmaz” dedi.