Instagram’ın en samimi Türk gezi Influencer’ı ile tanışın: Hareli

Mehmet Derebaşı - Instagram: @hareli

21. yüzyılın en güçlü sosyal medya platformu Instagram’da yer alan samimi dili, farklı bakış açısı ve sunuş tarzıyla öne çıkan gezi Influencer’larından birisiyle tanışmaya ne dersiniz?

#TGilekeşfet ‘meye ve bizimle öğrenmeye hazırsanız sizin için uzun zamandır takip ettiğimiz ve benim için ayrıca çok önemli olan ‘takipçiye geri dönüş /feedback ‘ kriterini başarıyla yöneten ve samimiliği ile ön plana çıkan Mehmet Derebaşı’nı nam-ı diğer Hareli’yi tanıyacağız. (Influencer kavramını merak edenler yazımın en altında ‘Influencer nedir?’ sorusunun cevabını bulabilirler.)

Güney Kurtalan Ekspresi

Bir otostop ile dünyası değişti

“Özgür bir yapım var. Bu yüzden her an ne yapacağım hiç belli olmaz. Belli bir plan yapıp o plana ayak uyduran biri değilimdir” diyen Mehmet Derebaşı, yolculuk serüveninin başlangıcını; “Aslında seyahat etmeye çok geç başladım diyebilirim. Üniversitenin son yıllarında bir gün kafama esti ve başparmağımı kaldırmam ile başladı her şey. O dönemlerde tam bir bilgisayar oyunu ve film bağımlısı biriydim. Pek arkadaşım yoktu. Yaşadığım yerden dışarı çok çıkan biri de değildim. Fakat hayatımda hep bir şeyler eksikti ve tamamlanmayan şeyler vardı. O zamanlardaki fotoğraf tutkum, bendeki yeni kareler çekme ve yeni yerler keşfetme içgüdümü tetikleyerek yollara düşmemi sağladı. Böylece ilk otostopum ile Türkiye’de 10 il gezmiş oldum. Sonra kendimi hiçbir zaman seyahatten ayıramadım” sözleriyle aktarıyor bizlere.

Hala daha fazlasını hayal eden bir gezgin olan Derebaşı, hayat şartlarından ve kendisini geç keşfetmiş olması nedeniyle daha gideceği çok yolun olduğunu belirtiyor. Çok fazla hayali olduğunu bize aktaran bu genç influencer, “Hepsini bir bir gerçekleştireceğim” demeyi de ihmal etmiyor.

“Antarktika kalana dek durmayacağım”

Aslında özel bir şirkette bilgi teknolojileri biriminde çalışıyor Mehmet Bey. Ancak bu iş ona engel olmuş gibi gözükmüyor. Tam bu sırada naif ama hedefine odaklı bir edayla gelecek planından şöyle bahsediyor: “Dünya üzerinde ayak basmadığım tek yer Antarktika kalana dek durmayacağım. Hoş Antarktika’yı da gezeceğim.” (Burada ikimizde gülüyoruz 😂 )

İBB Gençlik Kampı Marmaracık Koyu, Sarıyer

Daha 25 yaşında! Şimdiden 60 şehir gezdi bile…

Hazır konusu açılmışken bu zamana kadar nereleri gezmiş olduğunu soruyorum kendisine. Ege ve Akdeniz Bölgesi hariç Türkiye’nin 60 şehrini gezdiğini ifade eden Mehmet Bey, üstelik bu gezilerin çoğunu da spontane olarak otostop ve sırtında taşıdığı çadırında konaklayarak gerçekleştirmiş. (Bir çadırla Türkiye’yi dolaşmak isteyen gezginlere selam olsun. Sizler için bu konu hakkında Mehmet Derebaşı’ndan özel detaylar alacağımızın haberini de şimdiden verelim. O yüzden bizi takipte kalın ve #TGilekeşfet demeyi unutmayın. 🧡 ) Bunu duyar duymaz hemen yaşadığı en ilginç anısını soruyorum ve Mehmet Bey o anısını da şöyle anlatıyor:

Bir ilginç anı: Hızır mıydı bilmiyorum ama ilahi bir yardımdı!

“Birçok ilginç anım var fakat en ilginci sanırım Kars’ta Ani Harabeleri’ni gezdiğimde yaşadım. Kars merkezden bir tır ile Ani Harabeleri’ne yola koyulduk. Şoför ağabey ile sohbet muhabbet ede ede Ani Harabeleri’nin girişine kadar geldim. Bütün günümü buraya ayırmıştım ve akşam geri dönerken araç bulamadım. Malum sınır bölgesi olduğu için çantam sırtımda düştüm yollara. Göze almıştım şehre kadar yürüyecektim. İn cin top oynuyor. Hiç araç geçmiyor. Bir köyün içinden geçiyordum ki etrafımı birden bire 20-25 köpek çevreledi. Havlayıp üstüme yürümeye başlamışlardı ki tam o sırada karşıdan bir araba geldi. Adam durumu fark edip köpeklerin üstüne sürdü arabayı. Köpekleri dağıtarak yanıma geldi ve bana “bin” dedi. Hızır mıydı neydi bilemiyorum ama ilahi bir yardımdı onu biliyorum.”

Yuvacık

Çok okuyan mı, çok gezen mi?

Evet! Mehmet Bey’in anısını da böylece öğrendikten sonra şu hepimizin bildiği ve hepimize göre cevabı çok farklı olan “Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?” sorusuna eğiliyoruz birazda.

“Gelişim önce insanın kendi içerisinde başlar” diyor Mehmet Bey ve sorunun cevabına şöyle devam ediyor: “Yolların bana kazandırdığı en güzel şey insanın ön yargılarını törpüleyebileceği oldu. Farklı yöreleri keşfettikçe, farklı düşünceler ile karşılaştıkça zihniniz açılıyor, bakış açınız değişiyor. Demek istediğim farklı birçok insanın özelliğini kazanıyorsunuz ve bu çok güzel bir duygu. İşte bu noktada bu sorunun tartışması bile çok saçma geliyor bana. Ben gezerken okumayı, kendimi geliştirmeyi de hiç ihmal etmedim.  Diyebileceğim şu ki; her ikisini de yap. Bunu başarabiliyorsan zaten kendini geliştirmiş ve aşmışsın demektir.”

Bu sorunun sizdeki cevabı ne? Yorumlar kısmına yazmayı ihmal etmeyin. Mehmet Derebaşı’nı Instagram’da takip etmek için: 👉 @hareli 👈

Mehmet Bey ile bu bölümde seyahate dair ne varsa birlikte masaya yatırdık. Mahlas ismi Hareli’nin ne demek olduğunu, Instagram takipçileri, Instagram’daki paylaşımları ve daha fazlasını bu keyifli röportajın ikinci bölümü olan “Hareli’den gezi influencer’lığı düşünenlere tavsiyeler“de bulabilirsiniz. Başka konularda görüşmek üzere dostlarım. 


Bilinmeyenleri ve az bilinenleri #TGilekeşfet ‘meye ve bizi @turizmgunlugu Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın. 🧡

Influencer nedir?

Bu kavramın hemen hemen her gün karşımıza çıkmasının aslında en büyük sebebi sosyal medya platformlarının gitgide artan popülaritesi. Çok önceleri de aramızda olan Influencer kavramı o dönemlerde sadece toplumda kabul görmüş ünlü kişileri ifade ediyordu. Ancak günümüzde tanıdığımız ünlü kişilere ek olarak sosyal medyayı ve dijital kanalları çok iyi yöneten, herhangi bir konuda veya alanda deneyimlediklerini takipçileriyle paylaşan kişi ve gruplar haline geldi. Bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip bu kişiler artık içimizden biri olabiliyor…

Hareli’den gezi influencer’lığı düşünenlere tavsiyeler