Koranavirüs salgını sonrasında % 80 talep artışı…

Çin’den çıkamayan veya Çin’e dönemeyen varlıklı yolcular özel jet kiralamaya yönelik talebi yükseltti.

Özel jet operatörleri yeni tip koronavirüs salgınından korunmak amacıyla yolculardan gelen kiralama taleplerinde ciddi bir artış yaşandığını belirtiyor.

Dünya Gazetesi’nin BBC’den aktardığı habere göre; Çin seferlerinin birçok havayolu tarafından iptal edilmesi ve azaltılması sonrası Çin’de veya karantina bölgesinde kalan seyahatçilerin zengin olanları yüksek maliyetlere rağmen özel jet kiralamak istiyor. Fakat seyahat engelleri veya yeterince uygun uçak ve mürettebat olmaması nedeniyle jet operatörleri bu talepleri geri çevirmek zorunda kalıyor.

BİR AYDA YÜZDE 80-90 ARTIŞ

Avustralya merkezli Paramount Business Jets’ten Darin Voyles şirkete gelen kiralama taleplerinde “kayda değer bir artış” olduğunu fakat bu taleplerin çoğunu karşılayamadıklarını belirterek “Virüs bulaşma riskinden ziyade döndükten sonra zorunlu karantina nedeniyle iki hafta çalışamayacak olmaları şirketlerin jetlerini Çin’e göndermekten kaçınmasına yol açıyor” dedi.

Singapur merkezli MyJet Asia ise sadece geçen ay taleplerde yüzde 80-90 artış yaşandığını belirtiyor. Şirketin CEO’su Logan Ravishkansar birçok Çinli turistin tatil için ülke dışına çıktığını ve şimdi geri dönmekte zorlandığını belirterek “Çoğu Pekin, Şangay ve Hong Kong’a geri dönmek istiyor” dedi ve ekledi:

“Uçulabilecek noktalar çok kısıtlı ve yüksek ücretlere rağmen havayolları uçuşlarının yönlendirilmesine izin vermiyor.”