“Antalya turizmde eriyor”

Antalya - Kaş / turizmgunlugu.com

Coronavirus pandemisinin Antalya ekonomisine hasarı önemli boyutlarda… Otellerin %90’ı kapalı, şu anda işsiz kalanların sayısı 150 bin…

Hürriyet Gazetesi’nin köşe yazarlarından Yalçın Bayer, bugünkü (26 Mart) “Antalya turizmde ve seracılıkta eriyor” başlıklı köşe yazısında coronavirus salgınının Antalya ekonomisinde yol açtığı zararların ilk boyutlarını kaleme aldı.

Otellerin %90’ının kapalı olduğunu belirten Yalçın Bayer; şu anda personelden işsiz kalanların sayısının ise 150 bin olarak ifade edildiğini yazdı.

CORONAVIRUS OKUMA LİSTEMİZ: CORONAVIRUS HABERLERİMİZ

Yalçın Bayer’in “Antalya turizmde ve seracılıkta eriyor” başlıklı köşe yazısının bir kısmı şöyle:      

“… Antalyalılar yaşadıkları büyük ‘afet’i anlatamıyorlar; otellerin yüzde 90’ı kapalı, haklı olarak turist yok.

Kıştan yaza geçişte yenileme yapan oteller de bin pişman. Ama nereden bilsinler böyle bir virüsün ortaya çıkacağını.

Onarım yapmayı düşünen durmuş! Bazı otellerin bahçelerinde henüz çiçek ekimi yapan yok, sahil temizlemesi yapan da… Resepsiyonlarda kimseler yok. Konuşmak için bir ‘personel’ dahi bulamıyorsunuz. Zaten işletmeciler, çalışanlarına ikinci bir emre kadar çıkış vermiş, hem de ‘ücretsiz’ olarak.

Turizm çevreleriyle konuşurken, şu anda personelden işsiz kalanların sayısını 150 bin olarak ifade ediyorlar. Başta Antalya; Alanya, Serik, Manavgat, Beldibi, Belek; öbür yakada da Kaş, Kalkan, Fenike.

En önemlisi, ‘otel’ sözleşmeleri ne olacak, uzlaşmalar nasıl sağlanacak? …”

—o—

Yalçın Bayer’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.