Japon devi HIS, Dorak ile Kapadokya Atmosfer’ine girdi

Kapadokya / Cappadocia Turkey

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Kerim Ülker, bugünkü (7 Nisan) köşe yazısında; Japon turizm firması HIS Travel’ın, Dorak Holding’e ait Atmosfer Balonculuk Turizm A.Ş’nin hisselerine ortak olacağını duyurdu.

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Kerim Ülker, “Japon devi Kapadokya Atmosfer’ine girdi” başlıklı köşe yazısında; Japon turizm devi HIS Co. Ltd’ın Türk şirketi Dorak Holding’e ait Atmosfer Balonculuk Ticaret Turizm A.Ş’den hisse alacağını açıkladı.

Kerim Ülker, yazısının devamında HIS Travel’ın tarihçesi ve dünya genelindeki faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştı.

Kerim Ülker’in bugünkü köşe yazısının konuya ilişkin bölümleri şu şekilde:

—O—

JAPON DEVİ KAPADOKYA ATMOSFER’İNE GİRDİ  

“… Asya’nın da en büyük turizm şirketlerinden H.I.S. Co. Ltd. Kapadokya turizmine yatırım yapan ilk şirketlerden biri oldu. Japon turizm devi H.I.S. Co. Ltd. Türk şirketi Dorak Holding’e ait Atmosfer Balonculuk Ticaret Turizm A.Ş’den hisse alıyor.

Atmosfer Balonculuk’a ortaklık için adım atan Japon devi böylece Türkiye’deki ilk taşımacılık yatırımına da imza atmış olacak.

RUSYA VE MOĞOLİSTAN’DA 2 BANKASI VAR

1980 yılında kurulan H.I.S. Co. Ltd. düşük maliyetli paket turlar konusunda uzmanlaşmış bir seyahat acentesi. 40 yıl önce Hideo Sawada tarafından önce International Tours Co. Ltd. olarak kurulan şirket, daha sonra adını “H.I.S.” olarak değiştirdi.

Japonya’da 303 şubesi bulunan Japon devinin, yurtdışındaki 124 şehirde 185 şubeden oluşan küresel bir ağı var.

Asia Atlantic Airlines’ın çoğunluk hissesine ve Skymark Airlines’ın azınlık hissesine sahip olan şirket ayrıca Avustralya’da Gold Coast, Queensland ve Watermark Hotel Brisbane’de Watermark Hotel and Spa adlı iki otele sahip. H.I.S. Co. Ltd. ayrıca Cruise Planet adında bir kruvaziyer şirketini de yönetiyor.

Şirketin kurucusu olan Hideo Sawada Moğolistan’daki tarımsal alanda bankacılık yapan Khan Bank ile Rus finans şirketi Solid Bank hisselerinin de yüzde 40’ına sahip.

OTELİNDE 186 ROBOT ÇALIŞIYOR

H.I.S. şirketine ait Henn na Hotel Co. Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın “ilk robot personel oteli” olarak biliniyor.

Bu üst sınıf otelde, Japonca, İngilizce, Çince, Korece bilen 186 robot çalışanı bulunuyor.

Varlıkları 332 milyar Japon Yeni, yani 20 milyar liraya ulaşan Japon şirketin çalışan sayısı ise 15 bin civarında.”

—O—

Kerim Ülker’in köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız.