Yıldıray Karaer’den corona değerlendirmesi ve gelecek öngörüleri

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Kararer

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer coronavirus krizi süreci ve sonrasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, coronavirus sonrasında normalleşme sürecinde Corendon Turizm Grubu olarak alacakları aksiyonları, hayata geçirecekleri hareket planını anlattı. Karaer, ayrıca turizmde coronavirus sonrasında ortaya çıkacak tabloya yönelik de öngörülerde bulundu.

Yıldıray Karaer, bu konu başlıklarına ilişkin değerlendirmelerini ve öngörülerini Hürriyet’ten Ceren Deniz’e anlattı.

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer’in yaptığı değerlendirmelerde öne çıkan konu başlıkları şöyle:

  • Normalleşme için biz hareketliliğin başlayacağı tarih olarak temmuz ayını hedef aldık. Temmuzda başlangıç yaparsak düşük kapasiteli süreci de bir an önce atlatırız. Ancak her geçen gün ülkelerden gelen açıklamalar yeni senaryoları da beraberinde getiriyor.
  • Biz burada sağlıklı, güvenli bir ortam hazırlasak da Avrupa’dan, Rusya’dan gelişler temmuzu, ağustosu veya daha ileri tarihleri bulursa Türkiye 2020 yılını komple kaybeder.
  • Seneye bu zamanlar normal bir turizm sezonuna döneriz diye düşünüyoruz. Sektör paydaşlarının bu yıl çıkan zararları çıkarması ve yerine koyması, birkaç iyi turizm sezonun gerektirecek.
  • Bazı uzmanlar salgının turizm yoğunluğuna negatif etkilerinin 2–3 yıl süreceği yönünde senaryolar çiziyor. Ama Türkiye turizmi sonraki sezonda ikinci bir kaybı kaldıramaz.
  • Corendon Turizm Grubu olarak turizmde işin her alanında varız. Otelcilik, tur operatörlüğü, acentecilik, havayolu taşımacılığı da yapıyoruz. Tüm çalışma alanlarımızı bir araya koyduğumuzda 200 milyon Euro civarında hasarımız var. Ama kendimizi 3 aylık bir krize hazırladık. Virüsün yarattığı kriz daha uzun sürüp 3 ayı geçerse hayatımız biraz daha zor olacak.
  • Her şey normale dönerse bu zararı telafi etmek 3 – 5 yılımızı alacak.

—O—

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Ceren Deniz imzalı haberin tamamını okumak için tıklayınız.