Türkiye için AB Komisyonu’nun kararını bekleyecek

Almanya, koronavirüsle mücadele kapsamında seyahat uyarılarını ilk aşamada 31 Avrupa ülkesi için kaldıracak. Türkiye için AB Komisyonu’nun kararı beklenecek.

Almanya, coronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarına yaptığı “yurtdışına seyahat etmeyin” uyarısını, 15 Haziran’dan itibaren 26 AB ülkesi ile İngiltere, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lichtenstein için kaldırıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, hükümetin bakanlar kurulu toplantısında aldığı kararı, düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

“Kararı almak hiç de kolay olmadı” diyen Maas, attıkları adımda, ilgili ülkelerde coronavirus salgının büyük ölçüde kontrol altına alınmış olunmasının etkili olduğunu söyledi.

TAVSİYE YENİDEN UYARIYA DÖNÜŞEBİLİR

Deutsche Welle Türkçe’den Değer Akal’ın haberine göre Dışişleri Bakanı Maas; “Turizmin yeniden başlatılması, ikinci bir salgın dalgasına yol açmamalı. Bunu hep birlikte önlemeliyiz” şeklinde konuştu.

Bunun için herkese görev düştüğüne vurgu yapan Maas, “herkes yeniden kazandığımız özgürlüklerimizin korunması için sorumluluk içerisinde hareket etmekle yükümlü” dedi.

GELİŞMELER YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

İlgili ülkelerdeki gelişmeleri yakından izleyeceklerine işaret eden Alman Dışişleri Bakanı, “Yedi günlük bir süre içinde, 100 bin kişinin yaşadığı bir bölgede, enfekte olan kişi sayısı 50’yi geçtiği takdirde harekete geçerek, seyahat tavsiyesini, yeniden seyahat uyarısına dönüştürmek zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

Maas ayrıca Alman vatandaşlarından, bakanlığın güncel seyahat tavsiyelerini yakından takip etmelerini istedi.

Mart ayında, salgın nedeniyle 240 bini aşkın Alman vatandaşını ülkeye geri getirebilmek için yoğun bir çalışmak yürütmek zorunda kalan Maas, “Bu yaz bunu tekrarlamayacağız” uyarısında bulundu.

TÜRKİYE KARARI BEKLEMEDE

Almanya, ilk aşamada seyahat uyarısının kaldırıldığı ülkelere Türkiye’yi dahil etmedi.

Alman Bakan Maas, uyarıların kaldırıldığı Avrupa ülkeleri dışındaki üçüncü ülkeler için AB Komisyonu’nun bu hafta alacağı kararı beklediklerini söyledi.

Maas, “Üçüncü ülkelerden Avrupa’ya seyahatlerle ilgili kısıtlamaların uzatılıp uzatılmayacağını AB Komisyonu karara bağlayacak. Alınacak karara göre, gerektiği takdirde, konuyu yeniden haftaya bakanlar kurulu gündemine alabiliriz” bilgisini paylaştı.

—O—

DW Türkçe’den Derya Akal imzalı haberin tamamını okumak için tıklayınız