Erdoğan’dan Almanya’ya: Vatandaşlarınız Türkiye’yi özlediler, artık önlerini açın!

Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı TRT yayınında dış ülkelerle olan turizm görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Pazartesi gecesi Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu ve SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o görüşmelerin ayrıntılarını şöyle açıkladı:

ALMANYA DİRENİYOR!

“Sağlık turizminde Türkiye bir çekim alanı haline gelecek. Geçenlerde Putin’le görüşme yaptım, ‘Vatandaşlarınız Türkiye’yi özlediler, artık önlerini açın, Türkiye’ye gelsinler’ dedim. Türkiye’yi de gidilebilecek destinasyonlar içine koymuşlar.

Sayın Johnson’la bir görüşme yapmıştım, ‘Sen Türk’üm diyorsun, gelecek turistler var önlerini açın da gelsinler’ dedim. Orası da koydu.

Almanya direniyor, koalisyon hükümeti malum, garip bir tavır var. İnanıyorum ki Almanya da Türkiye’ye gelmek isteyen turistlerin önünü kesemeyecek.

“DÜNYADA DENGELER ÜZERİNE BİR PLAN YAPIYORUZ”

Dünyada da özellikle turizm çok çok önemli bir görev, önemli bir çekim alanı oluşturuyor. Bizim bir başka özelliğimiz daha var, halkının yüzde 99’u müslüman olan bir ülkeyiz ama dünyadan kopuk değiliz. Dünya 5’ten büyüktür diyerek yola çıktık, dünyada dengeler üzerinde bir plan yapıyoruz. Bir defa kimse ben varsam başka kimse yok deme hakkına sahip değil. Şunu bileceksin, sen varsan, ama senin dışında da 196 tane ülke var. Güç müç herhangi bir şey kalıyor mu. Bunu görmemiz lazım. Bunu görerek de dayanışma kültürünü kavramamız lazım. Bu milletin genlerinde olan dayanışma kültürünü Korona döneminde biz dünyaya anlattık. Biz diyoruz ki, bizim kadim tarihimizde böyle bir özellik var. Bu özellikten hareketle de tüm dünyayı kucaklıyoruz. Elimizi tüm insanlığa uzatıyoruz. Tüm insanlık aynı ruhla çalışmaya devam etsin, dünyada barış, özgürlük hâkim olsun.

YUNANİSTAN ÇIKMIŞ KURU SIKI ATIYOR!

Kuru sıkı attığın ülke hangi ülke, Türkiye’ye bu tür laf atılır mı, kimle dalga geçiyorsun. Kendine biraz çeki düzen ver, haddini bil, haddini bilmezsen Türkiye’nin yapacağı şey bellidir. Kalkıyorlar ‘Sakın ha Ayasofya’yı camiye çevirmeyin’. Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz, biz mi idare ediyoruz? Bir adım atılacaksa Türkiye’nin kurumları var.”