Çavuşoğlu’ndan Almanya’ya seyahat uyarısı tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın, Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarısını en kısa zamanda kaldırmasını beklediklerini söyledi.

Almanya’nın coronavirus vaka ve ölü sayısı yüksek olan İngiltere, İspanya, İtalya gibi ülkelere seyahat uyarısını kaldırırken Türkiye’ye bu uyarıyı 31 Ağustos tarihine kadar uzatması iki ülke arasında yoğun görüşme trafiğine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise mevkidaşı Heiko Maas ile telefon görüşmesi yaptı.

“BİZİM İÇİN ANLAŞILIR DEĞİL”

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Celal Özcan imzalı habere göre, Spiegel Online’a açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kararı düş kırıklığı olarak niteledi ve “Kararın arkasında yatan bilimsel gerekçe bizim için anlaşılır değil” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın uyarıyı mümkün olduğu kadar erken kaldırmasını beklediklerini vurguladı.

Türkiye’nin güvenli bir seyahat için tüm hazırlıkları yaptığını belirten Çavuşoğlu, alınan tedbirlerin Alman şirketi TÜV-Süd tarafından da test edildiğini hatırlattı: “Misafirlerimizin Türkiye’ye girişlerinden dönüşlerine kadar koronavirüse karşı tüm hijyen önlemleri alınmıştır.”

THY’YE “ARKA KOLTUKLARI BOŞ TUT” TALİMATI

Spiegel’in haberine göre Türkiye, İstanbul Havalimanı’nda bir laboratuvar kuracak, ateşi 38 derece veya üzerinde olan yolcular hızla korona testinden geçirilecek, 2.5 saat içinde sonuç alındıktan sonra, coronavirus tanısı çıkanlar hemen Almanya’ya geri gönderilecek.

Türkiye bunun için THY’ye olası koronavirüs hastaları için arka koltukları boş tutması yönünde bir talimat da gönderdi.

THOMAS BAREISS SEYAHAT UYARISININ KALDIRILMASINDAN YANA

Spiegel tüm bu önlemlere rağmen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın halen tereddüt ettiğini belirtti.

Buna karşı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un mevkidaşı Thomas Bareiss nezdinde girişimde bulunduğu, Bareiss’in Türkiye’ye seyahat uyarısının kaldırılmasından yana olduğuna dikkat çekildi.