İGA’dan sağlık turizmi için yatırımcılara çağrı

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA CEO’su Kadri Samsunlu, havalimanının hemen yakınında 400 bin metrekare alan üzerine hastane, poliklinik ve sağlık acentalığı yapabilecek projelere altyapı imkanı sağladıklarını söyledi.

Son yıllarda önemli mesafelerin alındığı sağlık turizmi, salgın sürecinin ardından Türkiye’nin gündeminde daha çok yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönem açıklamalarında sıklıkla yer verdiği sağlık turizmine yönelik İstanbul Havalimanı (İGA) üst yönetimi de önemli bir çağrı yaptı.

İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, havalimanının hemen yanında yer alan 400 bin metrekare alan üzerine havalimanı şehri projelerinin olduğunu söyleyerek, “İGA’nın projesinde caminin hemen arkasında kalan bu alan ofis, ticaret alanları, rezidans ve sosyal hizmetleri ile bir havalanı şehri olarak düşünülmüştü. Şimdi sağlığa yönelik beklentinin tüm dünyada öne geçmesi ve sağlık turizmine yönelik talebin yükselmesi ile birlikte bu alanda sağlığa yönelik yatırımları önceliklendirebiliriz” dedi.

“ALTYAPIMIZ SAĞLIK TURİZMİNE ÇOK ELVERİŞLİ”

Dünya Gazetesi’nden Mustafa Kemal Çolak’ın haberine göre; Kadri Samsunlu, alanda sağlık kuruluşlarının ofislerinin, polikliniklerinin, transfer merkezlerinin bulunabileceğini dile getirerek, “Altyapımız sağlık turizmine dönük olarak çok elverişli. İstanbul’da ve hemen çok yakınımızda son teknolojili hizmet üreten, kapasiteleri yüksek hastanelerimiz mevcut. İGA altyapısı hem tesisleri buraya davet etmeye, hizmet noktalarını kurmalarına, hem de sağlık turistinin en iyi şekilde transferine çok uygun” diye konuştu.

“İGA TÜRKİYE’NİN GİRİŞ KAPISIDIR”

Sağlık Bakanlığı’nın bir kuruluşunun ve Acıbadem Hastaneleri’nin İGA’da yer açtığını ve hizmet ürettiğini dile getiren Samsunlu, “İGA, Türkiye’nin giriş kapısıdır. Vitrinidir. Sağlık turizmine yönelik şirketler burada ofis açabilir, yolcularını karşılayabilir, giriş- çıkış işlemlerini en iyi ve rahat şekilde organize edebilir” dedi.

“İGA İLE SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYANIN ÜSSÜ OLABİLİRİZ”

İGA’nın 400 bin metrekarelik alanı dışında ayrıca ikinci fazda değerlendireceği dört bölümden oluşan toplam 10 milyon metrekarelik bir genişleme alanı daha bulunuyor. Bu alanın da daha büyük metrekareli talepleri karşılamaya müsait olduğunu belirten Samsunlu, “12 ay hizmet talebi olan sağlık turizmi, yaşlı turizmi çok önemlidir. 12 ay dengeli turistin geldiği bir ülke olabiliriz. İGA ile sağlık turizminde dünyanın üssü olabiliriz. Coğrafyamız da buna çok müsait” şeklinde konuştu.