Hollanda sevgilisi olanlara kapıyı açıyor

Hollanda, Türklerin de aralarında bulunduğu Avrupa Birliği dışındaki sevgililere kapıyı açıyor.

Hollanda Hükümeti, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Schengen bölgesi dışındaki ülkelerde yaşayan ve Hollanda’da sevgilisi bulunan kişilere 27 Temmuz’dan itibaren seyahat izni vermeye başlayacak.

Ancak Türkiye gibi, “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken” turuncu listedeki ülkelerden gelenler, 14 gün evde karantina uygulamasına tabi tutulacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre coronavirus salgını nedeniyle aylardır uzaktaki eş ya da sevgilileri ile görüşemeyen çiftlerin başlattığı #LoveIsNotTourism (Aşk Turizm Değildir) kampanyasına Hollanda hükümetinden olumlu yanıt geldi.

Güvenlik ve Adalet Bakanı Ferdinand Grapperhaus, Hollandalıların, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerde yaşayan sevgilileri ile 27 Temmuz’dan itibaren, belirli koşullar altında bir araya gelebileceklerini açıkladı.

SEVGİLİLER İÇİN İSTİSNA

Hollandalı Bakan, coronavirus salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye uygulanan seyahat kısıtlamaları konusunda, sevgililer için bir istisna uygulanacağını bildirdi.

Coronavirus salgını nedeniyle AB dışındaki temsilciliklerinde vize işlemlerini durduran Hollanda Dışişleri Bakanlığı, 27 Temmuz’dan itibaren sevgililere vize vermeye başlayacak.

Hükümetin aldığı karar uyarınca, Hollandalı biriyle en az 3 aydır birlikte olduğunu beyan eden ve AB sınırları dışında yaşayan kişilere 90 günlük vize verilecek.

Coronavirus salgını devam ettiği sürece, Hollandalıların Schengen bölgesi dışından gelen sevgilileri, her 6 ayda bir, 90 gün boyunca bu ülkede kalabilecek.

NELER İSTENECEK?

Çiftlerin seyahat kısıtlamalarından muaf tutulması ve vize alabilmesi için, en az 3 aydır birlikte olduklarını ve düzenli olarak iletişimde bulunduklarının imza ve el yazısı ile beyan etmeleri gerekiyor.

Vize başvurusu için, Hollanda’da kalınacak adres ve iletişim bilgileri ile 90 günü aşmayan gidiş – dönüş bileti istenecek.

Vize başvurusu yapan kişilerin yeterli mali kaynağa sahip olması ya da Hollanda’daki sevgilisinin bunu garanti etmesi de, istenen koşullar arasında.

Sevgili oldukları konusunda yalan beyanda bulunarak AB dışındaki bir kişinin ülkesine gelmesine yardımcı olan Hollandalılar, bunun ortaya çıkması durumunda ağır hapis ve para cezasına çarptırılacak.