Yasa onaylandı: Rusya vizesinde yeni dönem

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, yabancı ülke vatandaşlarının Rusya’ya elektronik vize ile giriş yapmasına ilişkin yasayı onayladı. Buna göre Rusya’da 60 gün içinde 16 gün süreyle kalınabilecek… İşte diğer ayrıntılar…

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, 1 Ocak 2021’den itibaren yabancı ülke vatandaşlarının Rusya topraklarına elektronik vize ile giriş yapmasına ilişkin yasayı onayladı.

4 GÜN İÇERİSİNDE DÜZENLENECEK

Elektronik vize uygulamasına yönelik yasa tasarısına göre 4 gün içinde düzenlenecek elektronik vizeler, düzenlendiği günden itibaren 60 gün geçerli olacak ve en fazla 16 gün kalma hakkı tanıyacak.

Sputnik’in haberine göre, elektronik vizeler, iş ve turizm amaçlı gezilerin yanı sıra bilimsel, kültürel, sosyo-politik, ekonomik ve spor gibi kısa süreli etkinlikler ve bunlarla ilgili bağlantı ve temaslar kurmak için verilecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 2017’de bazı ülkelerin vatandaşları için elektronik vize uygulaması başlatmıştı. Proje ilk olarak ülkenin Uzakdoğu Bölgesi’nde daha sonra Kaliningrad Bölgesi’nde uygulanmıştı.

1 Ekim 2019’dan itibaren St. Petersburg ve Leningrad bölgeleri de proje kapsamına alınmıştı.