Almanya havalimanları Covid-19 testlerini durduruyor mu?

Almanya'da koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana en az 218 bin 519 kişi virüse yakalandı, 9 bin 207 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Almanya’da test merkezlerinin kurulduğu hava alanları, otobüs terminali, tren garları ve sınırlarda tatilden dönenlere yapılan Covid-19 testlerinde kaos yaşanıyor.

Riskli bölge olsun olmasın tatilden dönenler için 72 saat içinde ücretsiz test imkânı sağlanan ve riskli bölgelerden gelenlere de zorunlu test uygulaması gerçekleştirilen Almanya’da, “48 saat içinde bildirilecek” denilen test sonuçlarının çıkması 3 ila 6 gün sürüyor. Sağlık idareleri ise kimin test yaptırıp yaptıramadığını kontrol edemiyor.

Bunun nedeni ise yaz tatilinin sona ermesiyle dönen yolcu sayısının yüksek olması. Bu sebeple yetkililer, test sonucunun 48 saatte belirlenmesi için laboratuvar kapasitesinin yeterli gelmediğini söylüyor.

TESTLERİ DURDURMAK ZORUNDA KALABİLİRLER

Riskli ülke ve bölgelerden günde 5 bin yolcunun indiği Frankfurt Havaalanı’nda günde ortalama 2 bin 500 test yapılıyor. Test yaptırmak için beklenilen süre ise 1 saat.

Berlin Tegel Havalimanı’na ise günde riskli bölgeden 2 ila 3 bin arasında yolcu iniyor. Ağustos ayı sonuna kadar riskli ülkelerden 30 bin yolcunun Tegel, 20 bin yolcunun ise Schönefeld Havalimanı’na geleceği hesap ediliyor. Mallorca Adası’ndan Tegel Havalimanı’na gelen ve test yaptıranlar arasında 3 gündür test sonucu alamayanlar var. Bild Gazetesi’nin haberine göre Berlin’de test sonuçlarını değerlendiren laboratuvarlar, hava alanında çarşamba gününden itibaren testleri durdurmak zorunda kalacaklarını Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller ve Sağlık Bakanı’na bildirdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre riskli ülkelerden gelen yolcular uçakta, otobüste veya trende iniş formu doldurmak zorunda. Bu formlar yolcuların test yaptırıp yaptırmadığını kontrol etmeleri amacıyla yetkili sağlık idarelerine gönderiliyor. Formlarda yolcunun kimlik bilgileri ve telefon numaraları yer alıyor. Ancak sağlık idareleri formları incelemeye yetişemiyor. Kimin test yaptırıp yaptırmadığını inceleyemiyor. Test istasyonları sadece test sonucu pozitif çıkanları sağlık idarelerine bildiriyor. Sağlık idareleri bu durumda hastayla hemen irtibata geçip, karantinada olup olmadığını kontrol ediyor.