1 Temmuz’da kapılarını açan sinemalarda düzen değişti!

Last Updated on 9 Eylül 2020 by Yaşar Çelik

Yeni tip coronavirüs Covid-19 nedeniyle kapılarını anca Temmuz ayında açabilen sinemalar salgın önlemleri kapsamında oturma düzenini değiştirdi.

Milliyet’ten Aylin Rana Aydin’in haberine göre CGV Mars Cinema Group COO’su Nurdan Ulu Horozoğlu, salgınla mücadele kapsamında alınan önlemleri şöyle açıkladı:

“Koltuğun önü, arkası, sağı ve solu boş olacak şekilde seyirciler arasında en az iki koltuk boş bırakılıyor. Yüzde 60 kapasiteyle hizmet veriyoruz. Seans aralarında riske karşı 30 dakikalık ara veriliyor.”

İZLEYİCİ AZALDI, GELİRLER DÜŞTÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Yerli film izleyici sayısının 33.7 milyon olduğu 2019’da toplam izleyici sayısı 59.4 milyona ulaşmıştı. Bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle izleyici sayısı azalırken, gelirler de düşüş kaydedildi. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, bu konuyla ilgili şöyle konuştu:

“KDV İNDİRİMİ KALICI OLSUN”

“Sinemalar düşük kapasiteyle hizmet veriyor, salonların hepsi açılmadı. Tenet filmi bizim için göstergeydi. Ancak o da maalesef beklenen rakamların çok altında açılış yaptı. Vizyonda 10 civarında film var fakat bazıları ikinci vizyon oluyor. Geçici KDV indirimi getirildi; yüzde 1 olarak uygulanıyor. Bunun kalıcı olmasını istiyoruz. Filmi yüzde 8 ile satıp, yüzde 18 ile alıyorduk. Alış-satış KDV’sinin eşit olmasını istiyoruz. Yüzde 1’e sabitlenebilir. Ciro üzerinden yüzde 10 olan eğlence vergisi de ödüyoruz. Bunun da sektöre ağır geldiğini söyleyebiliriz.”


BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turizmde yeni KDV oranları