Türk mutfağı ve turizm

Last Updated on 5 Ekim 2020 by Turizm Günlüğü

Milliyet Gazetesinden Abbas Güçlü’nün haberine göre, Türkiye turizm açısından bir cennet. Gastronominin yani mutfağın, seyahatlerde olmazsa olmaz olduğunu belirten Güçlü,
her şey ne kadar mükemmel olursa olsun, yiyip içilenlerden yeterince keyif alamazsa, gezilerin faciaya dönüşebileceğinden bahsediyor. Güçlü, her yörenin kendine özgü muhteşem tatları olduğunu söylerken, genel olarak Türk mutfağının müthiş olduğunu da ekliyor.

Mutfak konusunda böylesine zenginken, hak ettiği öneme kavuşamamasından bahseden Güçlü; restoranların hangi yörede olursa olsunlar, yerel mutfağın yaşatılması ve geliştirilmesi konusunda, katkıda bulunmadıklarını vurguluyor. Güçlü, Türkiye’de yemek politikası gibi turizm politikası olmadığını da ekliyor. Turizm politikasının olması gerektiğini söyleyen Güçlü, bunun önemli ayaklarından birinin mutfak olması gerektiğinin altını çiziyor.

Güçlü yazısında, “bilim ve teknolojide gelişmiş ülkelerin 100 yıl gerisindeyiz ama onlar da turizm ambiyansında bizden binlerce yıl gerideler. Örneğin Amerika, bilim ve teknoloji adına çok şey yapabilir ama turizm için tarihi de yetmez, mutfağı da” şeklindeki ifadelerine yer veriyor.

Türkiye’nin turizme odaklanıp 100 milyon turist ağırsa petrol ve teknoloji zengini ülkelerden hiçbir farkımızın olmayacağını söyleyen Güçlü, ülkede daha önce böyle bir önceliğin olmadığını kaydediyor. Güçlü yazısına “ turizm ve gastronomi adına yapılacak o kadar çok iş var ki keşke bir yerden başlayabilsek” ifadeleri ile son veriyor.