“Booking.com yeniden erişime açılacak” iddiası

Last Updated on 14 Ekim 2020 by Turizm Günlüğü

2017 yılından bu yana Türkiye’de erişime kapalı olan Booking.com, ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul ettiği iddia edildi.

Hollanda merkezli dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul ettiği öne sürüldü.

Sabah Gazetesi’nden Betül Alakent’in haberine göre, ofis açmak için çalışmalarını hızlandıran şirket, Türkiye’de elde ettiği cirodan yüzde 7.5 vergi vereceği belirtiliyor.

Son dakika gelişmesine göre ilgili adımların atılmasından sonra Booking’e erişim engelinin de kaldırılması bekleniyor.

2017’DEN BERİ ERİŞİM ENGELİ

Türkiye’de vergi ödemediği ve haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle Booking.com’a 2017’de erişim engeli getirilmişti. Siteye Türkiye’den giren tatilciler, otelleri sitede görüntüleyemiyordu. Yurt dışından girişlerde ise otellerin görüntülenmesine bir sıkıntı yaşanmıyordu. Aynı şekilde, Türkiye’den Booking.com’a girenler yurt dışındaki otellere de erişebiliyordu.

OFİS AÇACAK

Booking.com’un Hollanda merkezindeki yetkililerinin Türkiye’de Turizm, Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile görüşmelerini sürdürdüğü öne sürüldü. Türkiye’de ofis açması ve vergi ödemesi halinde faaliyetlerine devam edebileceği söylenen Booking.com’un bu yönde çalışmalarını hızlandırdığı vurgulanıyor. Şirketin önümüzdeki günlerde ofis açacağı belirtilirken, cirodan yüzde 7.5 vergi ödemeyi kabul ettiği konuşuluyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) siteyle ilgili dava açmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi sitenin faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti. Site avukatları karara itiraz etmişti.