Küba’da hayvanseverler yeni hayvan hakları yasasından umutlu

Medyascope Sema Kahriman’nın haberine göre, Küba’da hayvan haklarını korumaya yönelik yasa meclise sunuldu. Yasaya göre kurban edilen hayvanlar ve geleneksel dövüşlerden köpekler korunabilecek.

2019 yılının nisan ayında başkent Havana’da 500 kişi yürüyüş yaparak hayvanların korunması için bir yasa talep etmişti. Bu yürüyüş tek partili ülkede izin verilen ilk bağımsız ve politik olmayan protestoydu.

Gelenek ve modernliğin tezatlıklarını yaşayan bu ada ülkesinde, halk bir taleplerinin ilk kez yasaya dönüştürülecek olmasının şaşkınlığını yaşıyor. Yasanın kasım ayında yasa yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Hukukçu Yisell Socorro, yasa tasarısının kasım ayında Devlet Konseyi ve parlamento tarafından onaylanacağını söyledi. Socorro, bu yasa ile amaçlanan şeyin hayvanlara saygı gösterilip zevk ve acı hissedebilen varlıklar olduğunun farkına varılması, kötü muamele ve tacizden korunmaları olduğunu söyledi.

Küba Hayvanları Koruma Ulusal Komitesi ise bir eğitim sürecine yoğunlaşıyor. Komite Başkanı Maria Gloria Vidal, “Kimseyi hayvanlara karşı zalimce veya aşağılayıcı davranışlar nedeniyle cezalandırmak istemiyoruz” dedi. Yeni yasanın öngördüğü hükümlere göre, suçlu bulunan kişiler para cezası ve hapis cezasına çarptırılabilecek. Ancak Vidal, cezalardan daha önemli olan şeyin bu konudaki düşünce ve tutumların değiştirilmesi olduğunu savunarak “Küba için, hayvan koruma bilimi  yeni bir şey” diye konuştu.