Yolcu trafiği yüzde 75 azaldı! 200’e yakın havaalanı iflasın eşiğinde

Last Updated on 28 Ekim 2020 by Yaşar Çelik

Avrupa genelinde yaklaşık 200 havaalanı koronavirüs etkisiyle havayolu seyahatlerindeki düşüş nedeniyle iflas etmenin eşiğinde.

tr.euronews’den Faruk Can’ın haberine göre Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa masası yayınladığı raporunda yıl sonuna kadar yolcu trafiğinde artış olmazsa kıtadaki 193 havaalanının iflas etme riski olduğunu duyurdu.

Raporda krizden en fazla etkilenin ağırlıklı olarak yurt içi uçuşlar yapan bölgesel havaalanları olduğu vurgulandı.

Kriz öncesi yıllık cirosu 12,4 milyar euro olan bu havaalanları toplamda 277 bin kişiye istihdam sağlıyor.

BÜYÜKLERDE MALİ KRİZLE KARŞI KARŞIYA

Öte yandan ACI Avrupa büyük havalimanlarının da mali krizle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Örgüte göre maliyetlerde ciddi oranlarda kesintilere giden bu havalimanları da faaliyetlerini sürdürebilmek için finansal piyasalara yönelmiş durumda.

ACI Avrupa borçları bir anda 16 milyar euro artan 20 büyük havalimanının da devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

AVRUPA GENELİNDEKİ YOLCU KAYBI 1 MİLYAR 290 BİNLERDE

Avrupa genelinde eylül ayındaki havayolu yolcu trafiği geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75 azalırken yılbaşından bu yana yaşanan yolcu kaybı da 1 milyar 290 bin oldu.

KARANTİNA YERİNE YOĞUN TESTLER GÜNDEMDE

ACI Avrupa Direktörü Olivier Jankovec havayolu taşımacılığını en güvenli halde sürdürmek birinci öncelikleri olduğunu fakat karantina uygulamaları yerine yoğun testlerle seyahatlere izin verilmesi gerektiğini vurguladı.