İngiltere çalışma vizesi için yeni sistem

İngiltere’de çalışma vizesi için puana dayalı sisteme geçildi. İşte ayrıntılar…

1 Ocak’tan itibaren Avrupa Birliği’nden tamamen çıkmış olacak İngiltere’ye çalışmaya gideceklerin puana dayalı vize başvuruları için online başvurular başladı.

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren Avrupa Birliği vatandaşlarının da bu şekilde vize başvurusunda bulunması gerekecek.

Kalifiye işçi vasfıyla iş başvurusu yapacakların iyi derecede İngilizce bilmesi ve yılda asgari 25 bin 600 sterlin (34 bin 200 dolar) kazanmaları şartları aranıyor.

31 Aralık’tan itibaren İngiltere’nin AB ülkeleriyle serbest dolaşımı da sona ermiş olacak.

O tarihte hali hazırda İngiltere’de olan AB vatandaşları ve ailelerinin yeni sisteme tekrar başvurması gerekmeyecek.

GÖÇMENLİK KONUSUNDA NE DEĞİŞECEK?

BBC Türkçe’nin haberine göre kalifiye işçi vizesi için, Avustralya’da da uygulanan puan sistemi kullanılacak. İhtiyaç duyulan belli mesleklerdeki işler için beceri seviyesine göre puanlar verilecek.

İyi derecede İngilizce bilmek ve yılda en az 25 bin 600 sterlin ücret alıyor olma şartı aranacak.

Başvuru yapanların, kendilerini geçindirecek gelirleri olduğunu kanıtlamaları istenecek.

610 ila 1408 sterline mal olacak başvuruların sonuçlanması üç hafta kadar sürecek.

“MÜSTESNA BECERİ” KRİTERİ ALTINDA BAŞVURULAR

İçişleri Bakanı Priti Patel, yeni sistemin “sade, etkili ve esnek” olacağını ve işverenlere, ihtiyaç duyulan becerileri giderme olanağı sağlayacağını, ayrıca Britanyalı işçilere daha fazla yatırım yapma ve eğitim sağlama sorumluluğu da yükleyeceğini söyledi.

AB içinde serbest dolaşımı eleştiren Patel ve diğerleri, bunun İngiliz şirketlerini AB’den beceri düzeyi düşük işçilere fazlasıyla bağlı olmaya ve diğer ülkelerden yapılan başvuruları dezavantajlı kılmaya neden olduğunu savunuyordu.

Sendikalar ise yeni sistemin, yaşlı ve hasta bakıcılığı işleri için başvuruları olumsuz etkileyeceği ve bu sektörde krize yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Ayrıca Ulusal Sağlık Sistemi’nde (NHS) çalışan ve vizelerini yenilemek zorunda olan yabancı kökenli sağlık çalışanlarını da olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Küresel Beceri, İnovasyon ve Girişimcilik vizeleri için başvurular da 1 Aralık’tan itibaren başladı.

Bununla, “mühendislik, bilim, teknoloji ve kültür alanlarında müstesna beceri sahibi kişilerin” İngiltere’ye gelmesi hedefleniyor.

Brexit sonrası öğrenci vizeleriyle ilgili değişiklikler ise Ekim ayında yürürlüğe girmişti.

İngiltere ile AB arasında bu yıl başlarında imzalanan anlaşma ile İngiltere’de çalışan 3 milyonu aşkın AB vatandaşının hakları korunma altına alınmış bulunuyor.