Türkiye’nin turizm merkezlerine otoyol dopingi

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Yaşar Kuş bugünkü köşe yazısında Türkiye’de yapılması planlanan yeni otoyol projelerinin Türkiye’nin turizm merkezlerine sağlayacağı katkıyı değerlendirdi.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Yaşar Kuş, “Yeni otoyol Türkiye’nin turizm merkezlerine doping olacak” başlıklı yazısında; yapılması planlanan İzmir – Antalya Otoyolu projesinin 6 – 7 saat süren 580 kilometrelik seyahati, 440 kilometre otoyol ile 3-3.5 saate indireceğine dikkat çekerek; turizme yönelik olası etkilerini değerlendirdi.

Yaşar Kuş’un konuya ilişkin köşe yazısının öne çıkan kısımları şu şekilde:

İZMİR – ANTALYA OTOYOLU

Antalya ile İzmir’i birbirine bağlayacak otoyolun Aydın-Denizli arasındaki bölümünün startı verildi. Projenin tamamlanmasıyla Aydın ve Denizli’nin arasında seyahat süresi 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek.

Geçen yıl açılan İstanbul-İzmir Otoyolu özellikle sanayi için çok önemliydi. Aradan geçen 15 ay içinde bu güzergahtaki sanayi yapılanmasındaki hareketlilik beklentilerin yanlış olmadığını gösterdi. İzmir-Antalya Otoyolu da turizm sektörü için benzer bir etki gösterecek.

Halihazırda İzmir’den Aydın’a kadar bir otoban bulunuyor. Yani İstanbul’dan yola çıkan bir araç, hiç otobandan çıkmadan Aydın’a kadar gidebilir.

İZMİR – ANTALYA ARASI 3 – 3.5 SAATE İNECEK

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan otoban, bu hattı Denizli’ye kadar ulaştıracak. Sonraki etaplarda yapılacak Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya otoyollarının tamamlanmasıyla, İzmir-Antalya arasında 6-7 saat süren 580 kilometrelik seyahat, 440 kilometre otoyol ile 3 – 3.5 saate inecek.

SABAH SELÇUK’TA MERYEM ANA EVİ AKŞAM KONYAALTI PLAJI

Yani sabah İzmir Selçuk’ta Meryem Ana evinde hac ibadetini yerine getiren bir turist, akşamında Antalya’nın Konyaaltı Plajı’nda denize girebilecek. Hatta belki iyi bir planlama ile arada Aydın’daki Afrodisias Müzesi ve Denizli’deki Pamukkale Travertenleri’ne de uğrayacak. Hangi turist tüm bu unsurları barındıran bir tur paketinin cazibesine karşı koyabilir. Bu aşamada görev turizm sektörü temsilcilerine düşüyor.

“ZORLAYACAK KONU ZAMANLAMA OLABİLİR”

Sektörü zorlayacak konu ancak zamanlama olabilir. Çünkü Aydın-Denizli Otoyolu’nun ihalesi 8 kere ertelendi, ancak dokuzuncuda tamamlanabildi. Bu etabın tamamlanması için üç yıllık süre öngörülüyor. Diğer etaplar olan Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyollarının da üçer yıl süreceğini düşünürsek, eğer bir etaba başlamak için diğer etabın tamamlanması beklenirse, sadece yapım işi dokuz yıl sürecek demektir. İhale süreçleri ile bu süre daha da uzayacaktır. Oysa herkesin birbirinin payını kapmaya çalıştığı dünya ekonomisinin hızlanan çarklarında bunlar artık çok uzun süreler.