Japonya sınır kapılarını yabancı ülke vatandaşlarına kapattı

Japonya, ilk kez İngiltere’de görülen ve daha sonra başka ülkelerde ortaya çıkan koronavirüsün daha hızlı yayılan türüne karşı sınır kapılarını oturumu olmayan tüm yabancılara kapatma kararı aldı.

Euronews’un haberine göre; Japon Dışişleri Bakanlığı ülkeye giriş yasağının 28 Aralık Pazartesi günü başlayacağını ve 31 Ocak 2021 tarihine kadar devam edeceğini açıkladı.

Başbakan Suga Yoşihide ise giriş yasağıyla ilgili açıklamasında “Japonya, insanların hayatını kurtarmak ve buna bağlı olarak salgın önlemleri kapsamında tüm yabancılara ülkeye giriş yasağı getirdi.” dedi.

Yoşhide ayrıca konuşmasında Japon halkına yeni yıl kutlamaları kapsamında ‘sakin’ bir yılbaşı geçirmeleri ve sosyal mesafe ile hijyen kurallarına dikkat etmeleri çağrısında bulundu.

14 günlük karantina uygulaması muafiyeti

Japonya ayrıca, yurt dışından gelen Japon vatandaşlarını 14 günlük karantina uygulamasından muaf tutan kararı da kaldırdı. Japon vatandaşlarından ülkelerine girmeden 72 saat önce negatif Covid testi istenecek.

Başbakan’ın kamuoyu desteği yüzde 42’ye geriledi

Japonya’da eylül ayında iktidara gelen Başbakan Suga Yoşihide hükümeti, ekonomi korumak için Covid-19 önlemlerini ertelemekle eleştiriliyor.

Öte yandan Nikkei Research’ün araştırmasına göre Başbakan Suga Yoşihide kabinesinin kamuoyu desteği yüzde 42’ye geriledi.

Araştırmaya göre kasımda yüzde 58 çıkan kabinenin kamuoyu desteği, 16 puan gerileyerek yüzde 42’ye düştü.

Araştırmaya katılanların yüzde 48’i kabinenin “liderlik vasfı” eksikliği yaşadığını, yüzde 59’u yeni tip koronavirüs  ile mücadeleyi “yetersiz” gördüğünü iletti.