İspanya ve Yunanistan’ın İngiliz turist için yaz sezonu planları…

İspanya ve Yunanistan bu yaz sezonu İngiliz turistleri yeniden ülkelerine çekebilmek için harekete geçti.

İspanya bu yaz sezonunda İngiliz turistleri yeniden ülkeye çekebilmek için, İngiltere Hükümeti ile görüşmeleri başlatmayı planlıyor.

Ekonomisi büyük ölçüde turizm sektörüne bağımlı olan İspanya, AB ve OECD ülkeleriyle bir aşı pasaportu veya sertifika uygulamasını hayata geçirmeyi öneriyor.

İspanya Turizm Bakanı Fernando Valdes, The Independent Gazetesi’ne verdiği demeçte; “aşı sertifikası veya aşı pasaportu uygulamasıyla İngilizlerin bu yaz İspanya’da tatil yapmasına imkan verecek bir dizi uygulamayı hayata geçirilebileceğini” söyledi.

Bakan Valdes, İspanya Hükümeti’nin bu önlemleri Birleşik Krallık Hükümeti ile koordineli bir şekilde hayata geçirmek için istekli olduğunu ifade etti.

“Yaz sezonunda, İspanya’da uluslararası seyahatlerin ve turizmin kademeli olarak toparlanmaya başlayacağını öngördüklerini belirten Valdes; “Bu yaz İngiliz turistleri ülkemizde bir kez daha ağırlamayı umuyoruz” dedi.

Balear Adaları’ndaki yetkililer, AB tarafından onay verilmesi halinde aşı pasaportu uygulamasına geçebileceklerini bu doğrultuda merkezi hükümetten taleplerde bulunacaklarını ve bu konuda destek isteyeceklerini belirtiyor.

Kanarya Adaları’nın yöneticileri ise, seyahatler başladığında İngiliz turistlerin negatif PCR Test sonucunu sunarak seyahat edebilmelerinin sağlaması gerektiğini ve bu konuda ısrarcı olduklarını belirtiyor.

YUNANİSTAN’IN YAZ SEZONU İÇİN PLANLARI

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, İngilizlerin bu yaz coronavirus aşısı olup – olmadıklarına bakılmaksızın, Yunanistan’a seyahat edebileceklerini duyurdu.

Bakan Haris Theoharis 24 Şubat Çarşamba günü ITV News’a yaptığı açıklamada; “Bu yaz Yunanistan’a seyahat etmek isteyenler için izolasyon şartı olmayacağını doğruladı ve ülkeye girişlerde turistlerin aşı olduklarını belirtmeleri veya negatif test sonucunu sunmalarının yeterli olacağını” belirtti.

Theoharis ayrıca, İngiliz ile Yunan hükümetleri arasında aşı sertifikası, aşı pasaportu uygulaması ve bunun nasıl uygulanabileceği konusunda görüşmelerin sürdüğünü de açıkladı.