İşte mutasyonlu covid-19’un tek kitle tespit edileceği havalimanı

Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye’ye girişlerde ve yurt dışına çıkışlarda PCR testi (koronavirüs testi) uygulaması havalimanlarında uygulanmaya devam ediyor. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda kurulacak yeni test merkezi hem normal hem de mutasyonlu Covid-19’u tek kitle tespit edebilecek.

Türkiye’de güncel bilgilere göre İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı’nda PCR testinin yapıldığı covid-19 test merkezi bulunuyor.

Yeni test merkezi için gün sayan Ankara Esenboğa Havalimanı’nda ise önümüzdeki hafta itibarıyla yolcuların bekleme sürelerinin minimuma indirilmesi planlanıyor.

Okuma önerisi: Türkiye’de PCR test merkezine sahip havalimanları

TEK KİTLE 1 SAAT İÇİNDE SONUÇ ALINABİLECEK

airporthaber.com’da yer alan habere göre havalimanı Covid-19 Test Merkezi işletmecisi Dr. Medikal’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Durbaba, “Covid-19’un mutasyona uğrayıp uğramadığını öğrenmek için ilk önce PCR testi yapıyorduk. Hastanın sonucu pozitif çıktıysa, pozitif test üzerinden başka bir kitle bir test daha yaparak mutasyonlu mu değil mi onu araştırıyorduk. Ortaklarımızla yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda tek kitle yani yolcularımızın havalimanında verdiği bir sürüntüyle Covid-19 hastası olup olmadıkları veya mutasyonlu virüsün bulaşıp bulaşmadığını değerlendirmiş olacağız. Böylelikle tek kitle hem normal hem de mutasyonlu virüsün tespitini yapacağız. Yaklaşık 4 saat içerisinde verdiğimiz PCR testi sonuçlarını 1 saat içerisinde bildireceğiz. Böylece zaman kaybını da sıfıra indirmiş olacağız” açıklamasında bulundu.

Okuma önerisi: Covid test merkezleri tam liste

250 TL OLACAK

Mutasyonlu virüsün tespitinde kullanılan kitin maliyetinin diğerlerine göre yüksek olduğunu ifade eden Durbaba, aradaki ücret farkını yansıtmayacaklarını ve testi Sağlık Bakanlığının belirlediği tarifeye göre 250 liradan uygulayacaklarını kaydetti.

Durbaba, Türkçe ve İngilizce hazırlanacak sonuçların, WhatsApp ve e-posta aracılığıyla yolculara iletileceğini bildirdi.

Okuma önerisi: Havalimanında Covid-19 test sonuçları nereden ve nasıl alınır?