Aşı turizmi için vize serbestisi talebi

Bazı AB ülkeleri, Rusya’da aşı yaptırmak isteyen vatandaşları için vize serbestisi istedi. İşte detaylar…

Dünya genelinde yeniden artan koronavirüs vaka sayıları ve yavaş giden aşılama çalışmaları aşı turizmini cazip hale getiriyor.

Kendi ülkelerinde koronavirüs aşısı olamayan yabancılar aşı için Rusya’yı tercih etmeye başladı.

Rusya’da koronavirüs aşısı olmak isteyen yabancıların ülkeye girişinin basitleştirilmesi için bazı Avrupa ülkelerinin Moskova’dan vize serbestisi talebinde bulunduğu açıklandı.

AVRUPA ÜLKELERİNDEN TALEP

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, yabancılara Rusya’ya gelip aşı yaptırma imkanı sunulması gerektiğine yönelik bazı Avrupa Ülkeleri’nden talep aldıklarını söyledi.

Peskov, “Yabancıların Rusya’ya seyahat etme organizasyonuyla ilgili konunun Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın başkanlık ettiği birim tarafından yöneltilmesi gerektiği” bilgisini paylaştı.

ÖNCELİK RUSLARDA

Sputnik’in haberine göre Peskov, Rusya’nın önceliğinin kendi vatandaşlarının tüm aşı ihtiyaçlarını karşılamak olduğunun altını çizerek Rus aşılarının üretim kapasiteleri arttıkça yurt dışından gelen taleplerin de büyük oranda karşılanacağını vurguladı.

Rus turizm operatörleri, Rusya’ya COVID – 19 aşısı olmak için gelmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının olduğunu ve bu talebe karşılık vermek için “aşı turları” düzenlemeyi planladıklarını belirtmişti.