Onur Air ve Turkish Do&Co tüm personelini ücretsiz izne çıkardı

Last Updated on 3 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

Kısa çalışma ödeneğinin sonlanmasının ardından ilk ‘ücretsiz izin’ kararları havacılık sektöründen geldi. Airporthaber.com’un haberine göre; Onur Air ve Türk Hava Yolları’nın ikram şirketi Do&Co personelini ücretsiz izne çıkardı.

Onur Air’ın Genel Müdür Teoman Tosun imzasıyla personele gönderdiği yazıda şirketin ekonomik olarak sarsıldığı belirtildi. 15 Nisan’da yeni bir durum değerlendirmesi yapılacağı ve gelişmelerin çalışanlarla paylaşılacağı duyuruldu.

Onur Air’den çalışanlara yapılan duyuru:

“Değerli Çalışanlarımız ;

Sn. Genel Müdürümüz Teoman Tosun tarafından Kısa Çalışma Ödeneğinin (31 Mart 2021)  bu akşam sona ermesi ile ilgili bilgilendirme ve talimatını aşağıda bilgilerinize sunarız.

Değerli Meslektaşlarım,

Bildiğiniz üzere tam bir senedir, Covid 19 ve Pandemi koşulları ile yaşamaya ve mücadele etmeye hep beraber zorlu şartlarda hayatı paylaşmaya çalışıyoruz. Türkiye’miz ve tüm Dünya Ülkeleri şirketleri gibi bizlerde hem ekonomik olarak sarsıldık, hem de bu salgında bir çok sevdiğimiz Arkadaşımızı kayıp ettik. Geçen zaman içinde hiçbir Ticari uçuş yapmadan istihdamı bozmadan kadrolarımızı koruduk, buna karşılık Devletimizden KÇÖ adı altında maddi yardım, Vergi/SGK borç yapılandırması, SHGM ve DHMI ücret iptal veya indirimleri aldık.

Bilindiği gibi bu yardım, özellikle KÇÖ bu akşam itibariyle son bulmaktadır, bunun yerine ücretsiz izin ücreti ödemesi Devletimiz tarafından imkan olarak sunulmaktadır. Ticari uçuş planlarımızı, Ülkelerin pozisyonlarına bakarak devamlı revize etmekteyiz. Bu çerçevede son alınan karalar ile, ilk uçuşların Mayıs ayının 3.çeyreğinden itibaren uygulanabileceği ve planlanacağı gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu arada son haftalar Genel Müdürlükte Covid pozitif test sonuçları olan çalışan arkadaşlarımızın oranı çok fazlalaşmıştır.

Tüm bu gözlemler çerçevesinde eğer KÇÖ programı uzatılmaz ise ilk aşamada 01 Nisan/30 Nisan 2021 tarihleri arası tüm personelimizi
Ücretsiz izine çıkarma kararı Yönetim Kurulunca uygun görülmüştür. Ücretsiz izin ödeneğinden yararlanmak için İnsan Kaynakları Başkanlığı her zaman olduğu gibi gerekli yardımı yapacaktır.
15 Nisan da durum yeniden birim Başkanları ile değerlendirilerek, gelişecek durumlar hakkında tarafınıza bilgi verilecektir. Anlayışınıza teşekkür eder, sağlıklı günler temenni ederim.

Saygı ve Sevgilerimle
Teoman TOSUN
General Manager
NOT : Bu maili alamayan çalışanlarımızın birim yöneticileri tarafından bilgilendirilmeleri önemle arz/rica olunur.
Onur Air Taşımacılık A.Ş.
İnsan Kaynakları Başkanlığı”

TURKISH DO&CO’DA TÜM ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILDI

Kısa Çalışma Ödeneği’nin bu ay son kez ödenecek olmasından dolayı Türk Hava Yolları’nın ikram şirketi Turkish Do&Co, önemli bir karar aldı.

31 Mart 2021 itibariyle tüm Do&Co çalışanlarına, ücretsiz izne çıkarıldıkları tebliğ edildi.

THY, pandeminin başlaması ile birlikte uçan şef ve servis şef uygulamasına ara vermişti. Sıcak yemek ikramının yakın zamanda başlamasına rağmen THY, Turkish DO&CO’dan uçan şef talebinde bulunmamıştı.

Belirsiz süreli ücretsiz izne çıkarılan DO&CO çalışanları günlük 44 lira 15 kuruş ücret alacak.

Pandemi süresince DO&CO çalışanları kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyordu.