Antalya turizmi için suçu Biden’a attı

Sabah Gazetesi’nin köşe yazarlarından Mehmet Barlas, “Biden’ın soğuk savaş kışkırtıcılığı Antalya turizmini vuruyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Sabah Gazetesi köşe yazarı Mehmet Barlas, bugünkü (15 Nisan) “Biden’ın soğuk savaş kışkırtıcılığı Antalya turizmini vuruyor” başlıklı köşe yazısında; Rusya’nın Türkiye uçuşlarını askıya almasıyla Antalya turizminin yaşayacağı sıkıntının sorumlusunun “soğuk savaşı hortlatma çabaları içerisinde olan ABD Başkanı Joe Biden” olduğunu öne sürdü.

Mehmet Barlas’ın bugünkü köşe yazısında konuya ilişkin kaleme aldığı satırlar şu şekilde:

“Yeni ABD Başkanı Biden’ın soğuk savaşı hortlatma çabaları, anında Türkiye – Rusya ilişkilerine yansıdı. Türkiye uçuşlarına haziran başına kadar sınır getirilmesi Rusya’yı karıştırdı. Ruslar karara tepki gösterdi. Turizmciler, Rusların en çok tatil için tercih ettiği ülkelerden Türkiye’ye yönelik uçuşların kısıtlanmasının bir an önce kaldırılmasını bekliyor. Özellikle Ruslar için vazgeçilmez tatil merkezi olan Antalya, geçen yıl Güvenli Turizm Sertifika Programı ile yaklaşık 1.5 milyonu Rus olmak üzere 3.5 milyon turiste, “sağlıklı ve güvenli” hizmet sundu.

Çavuşoğlu endişe etmiyor

Gerçi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya arasında bir ihtilaf diyor. Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları sınırlamasına yönelik açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kararın arkasında siyasi bir gerekçe görmüyorum” dedi. Kararın olumsuz etkileri olacağını söyleyen Çavuşoğlu, “Uçuşların başlaması konusunda çalışıyoruz” diye konuştu. Ancak geçen hafta Rus Dışişleri Bakanı, Rusya – Ukrayna ihtilafında taraf olan ülkeleri uyarırken Türkiye’den de söz etmişti.”

—O—

Mehmet Barlas’ın köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız.