Türkiye’den Rusya’ya, turizm güvenliği için resmi davet…

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar

Last Updated on 5 Mayıs 2021 by Turizm Günlüğü

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Rus medyasına açıklamasında, geçen hafta Türk-Rus Turizm Güvenliği Çalışma Grubu toplantısı için resmi davet gönderdiklerini söyledi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, turizm güvenliği alanında alınan tedbirleri göstermek amacıyla mayısın ikinci yarısında Antalya’da Türk-Rus Turizm Güvenliği Çalışma Grubu toplantısını düzenleme önerisinde bulunduklarını belirtti.

Sputnik’in haberine göre Samsar; Rus medyasına açıklamasında, geçen hafta Türk-Rus Turizm Güvenliği Çalışma Grubu toplantısı için resmi davet gönderdiklerini söyledi. Başlarda nisanda yapılması planlanan ama sonra ertelenen toplantıyı mayısın ikinci yarısında Antalya’da düzenlemeyi önerdiklerini anlatan Samsar, amacının, alınan tedbirleri Rusya makamlarına sergilemek ve kafalarındaki soru işaretlerini gidermek olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, Kovid-19 ile ilgili durumu görüşmek, Rus mevkidaşlarının endişelerini gidermek ve gereken tüm bilgileri sunmak için mayısta Moskova’yı ziyaret etmeye hazır olduğunu kaydeden Büyükelçi, turizmin Türkiye ve Rusya arasında, karşılıklı yarara dayanan, ekonomik ve beşeri anlamda büyük önem arz eden işbirliği alanı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin iş birliğine açık olduğunu dile getiren Samsar, bu alandaki ilişkileri geliştirmek ve Türkiye’de tatil yapmak isteyen milyonlarca Rusya vatandaşının en iyi, sağlıklı ve güvenli koşullarda ağırlamak için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade etti.

“TURİZM ÇALIŞANLARININ TAMAMINI AŞILAMAYA BAŞLADIK”

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikası’nı daha güvenli hale getirecek olan Türkiye genelindeki turizm çalışanlarının tamamını aşılayacağını da belirten Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi, sektörde havacılık, havalimanları, seyahat acenteleri, turistik taşımacılık, otel konaklamaları veya Turizm Bakanlığı belgeli restoranlar ve tamamının aşılanmaya başlandığını belirtti.

“MAYIS SONUNA KADAR TURİZM SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN TÜM PERSONEL AŞILANMIŞ OLACAK”

Samsar, mayıs sonuna kadar turizm sektöründe çalışan tüm personelin aşılanmış olacağının da altını çizdi.

Türkiye’nin, turistler arasında popüler olan kıyı bölgelerde Kovid-19 vaka sayısında azalmanın tespit edildiğini anlatan diplomat, Antalya’da vaka sayısındaki azalma hızının 24 – 30 Nisan haftasında, bir önceki döneme göre yüzde 35 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

HEDEF VAKA SAYISINI 17 MAYIS’A KADAR 5 BİNE DÜŞÜRMEK

Hasta sayısını 17 Mayıs’a kadar 5 bine düşürmeyi planladıklarını da sözlerine ekleyen Samsar, şöyle konuştu:

Bunun olumlu sinyallerini şimdiden almaya başladık. 15 Nisan tarihinde 61 bin 400 olan vaka sayısı alınan sıkı tedbirler sayesinde 3 Mayıs tarihi itibariyle 24 bin 733’e gerilemiştir. Bu sayının önümüzdeki haftalarda daha da gerilemesi beklenmektedir. Vakalardaki düşüş, Rus ve diğer yabancı turistler arasında popüler olan sahil şehirlerimizde de devam ediyor. Örneğin Antalya’da vaka sayılarındaki düşüş oranı 24 – 30 Nisan haftasında bir önceki haftaya nispetle %35 oranında gerçekleşti.

17 Mayıs’a kadar vaka sayılarını 5 binin altına düşürmeyi hedefliyoruz. 1 Haziran tarihinde uçuşların açılmasına elverişli hale gelmesini bekliyoruz. 1 Haziran itibariyle uçuşların normale dönebilmesi ve Rus dostlarımızı yaz döneminde en güvenli koşullarda ağırlayabilmek için şimdiden ilgili Rus makamlarıyla her düzeyde temaslarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz Nisan ayında yapılması planlanan ancak ertelemek durumunda kaldığımız Türk-Rus Turizm Güvenliği Alt Çalışma grubu toplantısının Mayıs ayının ikinci yarısında Antalya’da yapılması ve Rus yetkililerin alınan tedbirleri yerinde görebilmeleri ve akıllarda soru işareti kalmaması için resmi davet mektubumuzu geçen hafta ilettik.

Sputnik aşısına Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca acil kullanım onayı verildi. Türkiye’ye 50 milyon doz Sputnik V tedariki için anlaşma imzalandı.

Önümüzdeki günlerde Sputnik V aşısının Türkiye’ye gelmesiyle aşılama hızının daha da artacağına şahit olacağız. Öte yandan bu aşının Türkiye’de üretilmesine yönelik geliştirilen iş birliğimiz de ayrı bir memnuniyet kaynağı.

Ülkesinin, 1 Haziran’da Rusya ile hava ulaşımını yeniden açmaya hazır olacağını söyleyen Büyükelçi, iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatmak ve yaz sezonu boyunca Rus turistleri en güvenli koşullarda ağırlamak için şu anda tüm seviyelerde Rusya’nın ilgili kurumlarıyla temasların devam ettiğini belirtti:

“DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ İLE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANIMIZ MOSKOVA’YA GELECEK”

“Ayrıca Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy, Rus mevkidaşlarının olabilecek kaygılarını gidermek ve gerekli bilgilendirmede bulunmak üzere Rus tarafı için Mayıs ayında uygun olacak tarihlerde Moskova’yı ziyaret etmeye hazır olduklarını dile getirmişlerdir.”

“Rusya’daki aşılanma oranları arttığında ve Sputnik V aşısı Türkiye’de de kullanılmaya başlandığında Rus turistlerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testinden muafiyeti gündeme gelebilir”

“Önümüzdeki dönemde Rusya’daki aşılanma oranları arttığında ve Sputnik V aşısı Türkiye’de de kullanılmaya başlandığında Rus turistlerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testinden muafiyeti gündeme gelebilecektir. Turizm, Türkiye ve Rusya arasında gerek ekonomik gerek insani anlamda karşılıklı faydaya dayalı ve büyük önem taşıyan bir iş birliği alanı. Bu alanda ilişkilerimizi geliştirmek ve Türkiye’de tatil yapmayı gönlüne koymuş milyonlarca Rus vatandaşını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi en iyi, sağlıklı ve güvenli koşullarda Türkiye’de misafir edebilmek için Türkiye olarak her türlü çabayı gösterdiğimizi ve iş birliğine açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”