RKI: Almanya’daki vakalarda tatilcilerin payı artıyor

Robert Koch Enstitüsü
Robert Koch Enstitüsü

Robert Koch Enstitüsü raporuna göre Almanya’daki korona vakalarında yurt dışından dönen tatilcilerin payı artıyor. Enfeksiyonun gerçekleştiği tahmin edilen ülkeler arasında İspanya, Türkiye ve Hollanda başı çekiyor.

Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) raporuna göre Almanya’daki yeni korona vakalarında, kısa süre önce yurt dışında tatil yapmış ve buralarda enfeksiyon kaptığı düşünülen kişilerin oranı artıyor.

Enstitü, Perşembe akşamı açıkladığı haftalık durum raporunda 28 Haziran – 25 Temmuz arasında 3 bin 662 vakada virüsün yurt dışında kapılmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

İSPANYA, TÜRKİYE VE HOLLANDA BAŞI ÇEKİYOR

Deutshce Welle Türkçe’nin haberine göre; virüsün kapıldığı tahmin edilen ülkeler arasında İspanya, Türkiye ve Hollanda başı çekiyor. Bu ülkeleri Hırvatistan ve Yunanistan takip ediyor. Fransa, İtalya, Avusturya ve Danimarka listenin ilk on sırasında yer alan diğer ülkeler.

RKI raporuna göre, koronavirüs vakalarında bulaşmanın Almanya içinde gerçekleştiği vakalar halen en yüksek orana sahip. Enstitü, yeni vakaların yüzde 81’ini bu şekilde sınıflandırdı. Yeni korona vakalarında Delta varyantının oranı ise yüzde 91 ile son derece yüksek olarak kaydedildi. Vakalarda aşılamanın nispeten düşük olduğu 10-34 yaş grubu insanların payı da artıyor.

BAKANLAR KURULUNUN YENİ BİR DÜZENLEMEYE GİTMESİ BEKLENİYOR

Almanya’da bakanlar kurulunun bugün yeni bir düzenlemeye gitmesi bekleniyor. Buna göre, 1 Ağustos’tan itibaren yurt dışından dönüşlerde 12 yaşından büyük herkesten ya negatif test sonucunu ya hastalığı geçirmiş olduğunu, ya da aşı yaptırmış olduğunu belgelemesi istenecek.