Özdere Yat Limanı için onay çıktı

Menderes Özdere Yat Limanı Projesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki dosyası için İnceleme Değerlendirme Komisyonu kesin onayı verdi.

İzmir’in Menderes ilçesi sahil Özdere Bölgesi’nde yapılması planlanan yat limanı projesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı III. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Özdere Yat Limanı projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verildi.

10 GÜN ASKIDA KALACAK

İDK kararı sonrasında Bakanlıkta ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde on (10) takvim günü görüşe açılan yat limanında 255 adet yat konaklayabilecek.

150 METRE UZUNLUĞUNDA RIHTIM OLACAK

Özdere Balıkçı Barınağı’nın genişletilmesi ve rehabilite edilmesi sonrasında yapılacak olan yat limanı projesinde 180 metre uzunluğunda ana dalgakıran, 35 metre uzunluğunda tali dalgakıran, 150 metre uzunluğunda rıhtım ve 8 metre genişliğinde çekek yeri oluşacak.

Sabah Gazetesi’nden Ertan Gürcaner’in haberine göre; proje kapsamında Özdere Balıkçı Barınağı’nda herhangi bir değişiklik, iş veya işlem yapılmayacak ve balıkçı barınağı olarak kullanılmaya devam edilecek.

255 YAT KAPASİTELİ OLACAK

Özdere Yat Limanında boyları 6,5 m ile 26 m arasında değişen toplamda 255 adet yat konaklayabilecek.

Proje alanında yeterli dip derinliği olduğu için, proje kapsamında dip tarama faaliyeti gerçekleştirilmeyecek.

Projenin etüt/proje, ÇED, imar ve diğer izinleri 2 yıl, inşaat aşaması 2 yıl olarak planlandı.

Proje alanı yakın çevresinin “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi/Turizm Merkezi” olması nedeniyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün İnşaat Yasağı Genelgesi gereği 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri (5 ay) arasında inşaat çalışması yapılmayacak olup bu tarihler dışındaki zaman aralığında inşaat çalışmaları devam edilecek.